student

i

Autor: Pixabay

Spis powszechny: w Przemyślu powstał punkt spisowy

2021-06-17 10:32

Punkt spisowy funkcjonuje przy Urzędzie Miejskim w Przemyślu i powstał z myślą o osobach, które nie posiadają komputera lub dostępu do internetu i nie mogą lub nie chcą spisać się samodzielnie.

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Dotyczy on wszystkich Polaków mieszkających na terenie Polski, bądź czasowo mieszkających za granicą państwa oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju tymczasowo lub na stałe.

Przez obecnie trwającą epidemię spis bezpośredni został zawieszony. Samospisu internetowego możemy dokonać sampdzielnie, na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych. Uzupełniamy wymagane dane w interaktywnym formularzu na stronie spis.gov.pl.

Rachmistrzowie kontaktują się też telefonicznie.

Dzwonią tylko z dwóch numerów telefonicznych: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Punkt spisowy w Przemyślu

Osoby nie posiadające komputera lub dostępu do internetu mają możliwość spisać się telefonicznie pod numerem 22 279 99 99, lub stawić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Został tam przygotowany specjalny punkt spisowy gdzie dyżur pełnią pracownicy, którzy pomogą w wypełnieniu formularza spisowego.

Bardziej szczegółowe informacje możemy uzyskać pod numerami:

  • 16 675 20 80
  • 16 675 20 40
  • 16 675 20 87.

Czy nasze dane będą bezpieczne?

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że tak. Będzie je chronić określona w ustawie o statystyce publicznej tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach są zatem poufne i podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Co ważne: informacji zebranych w spisie nie można wykorzystać do celów pozastatystycznych!

- Zbierane przez rachmistrzów dane będą podlegały szczególnej ochronie. Zarówno pracownicy statystyki publicznej jak i rachmistrzowie spisowi są obowiązani do zachowania i przestrzegania tajemnicy statystycznej, za jej złamanie ustawa o statystyce publicznej wskazuje karę pozbawienia wolności od lat 3 do 5. - podaje  na oficjalnej stronie GUS Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

Po co się spisujemy?

Informacje uzyskane w spisie posłużą do zaspokojenia potrzeb informacyjnych kraju, zwłaszcza dotyczy to informacji, do których nie można dotrzeć w inny sposób. Dotyczy to takich aspektów jak: liczba i struktury demograficzno-społeczne i ekonomiczne ludności, gospodarstw domowych , zasoby budynkowe, mieszkaniowe, ich standard, zakres oddziaływania miast czy ubóstwo.

Dziwne pytania?

W spisie pojawiają się też pytania, które mogą przez wielu zostać uznane za zbyt prywatne, czy niedyskretne. Może to być pytanie o wyznanie lub np.: „Czy pozostajesz w związku niesformalizowanym z inna osobą?” W takim przypadku możemy skorzystać z opcji: „nie chcę odpowiadać na to pytanie”.

Kara za kłamstwo i niespisanie się

Spisanie się to nasz obywatelski obowiązek, dlatego ustawa o statystyce publicznej przewiduje karę grzywny dla osób, które nie poddadzą się spisowi. Warto pamiętać, że za brak udziału w spisie grozi kara grzywny nawet w wysokości 5 tysięcy złotych!

Podobnie, a nawet jeszcze gorzej może być w przypadku przekazania w spisie fałszywych danych. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo.

Najpopularniejsze oszustwa sprzedawców samochodów | ESKA XD - Prosto z salonu #25
Sonda
Czy publikujesz zdjęcia dzieci w Internecie?