Niedźwiedź

i

Autor: pixabay.com Wójt Soliny apeluje. Uwaga na niedźwiedzie.

Informacje

Niedźwiedzie grasują w gminie Solina. Wójt ostrzega mieszkańców

2024-04-30 12:29

Na terenie gminy Solina grasują niedźwiedzie. Zgłoszenia napłynęły od mieszkańców, a wszystko potwierdził monitoring. Wójt Adam Piątkowski wydał ostrzeżenie przed drapieżnikami.

Niedźwiedzie w gminie Solina. Wójt ostrzega

Wójt gminy Solina, Adam Piątkowski wydał ostrzeżenie. Powodem są grasujące niedźwiedzie. Swój niepokój wyrazili mieszkańcy, którzy zgłosili obecność drapieżników. Potwierdził to odczyt monitoringu z obroży telemetrycznej. To niedźwiedzica z dwoma małymi niedźwiadkami.

Zwierzę przemieszcza się, podchodząc do miejsc zabudowanych i zamieszkałych przez ludzi. Należy odpowiednio zabezpieczyć odpady, w szczególności resztki pożywienia – czytamy w komunikacie.

Adam Piątkowski apeluje do wszystkich mieszkańców. Każdy przypadek pojawienia się niedźwiedzia na terenach zamieszkałych przez ludzi należy zgłaszać na numer alarmowy 112 lub kontaktować się z Urzędem Gminy Solina z/s w Polańczyku – tel. : (13) 469 21 18 lub 517 123 699 – podkreśla wójt.

Jak zachować się w razie spotkania z niedźwiedziem?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przedstawia rady, które koniecznie musimy znać. Mogą nam one uratować życie. W przypadku spotkania z niedźwiedziem stosujmy się do poniższych wskazówek.

  • Jeśli jesteś pewny, że niedźwiedź cię nie widział, wycofaj się.
  • Jeśli niedźwiedź patrzy w twoją stronę, nie znaczy, że cię widzi. Niedźwiedzie mają słaby wzrok.
  • Nie biegnij. Niedźwiedź może zadziałać instynktownie i zacząć cię gonić.
  • Jeśli niedźwiedź idzie w twoją stronę, a masz przy sobie plecak, połóż go obok. Może niedźwiedź zainteresuje się nim, a nie tobą, a ty będziesz miał czas, aby powoli się oddalić.
  • Jeśli widzisz małego niedźwiedzia, na pewno w okolicy jest matka, która zrobi wszystko w obronie młodych.
  • Jeśli niedźwiedź cię atakuje, połóż się na brzuchu, tak żeby niedźwiedź nie był w stanie cię przewrócić. Ułóż szeroko nogi, ręce połóż na kark i udawaj martwego.
  • Jeśli jesteś pewny, że niedźwiedź atakuje cię z premedytacją, zmień taktykę. Nie udawaj martwego. Użyj gazu, jeśli go masz. Celuj w nos niedźwiedzia, na przykład kamieniami czy gałęziami. Krzycz. Użyj wszystkiego, co masz dookoła.
  • Pokaż niedźwiedziowi, że nie jesteś łatwym przeciwnikiem

Z pewnością przydatny będzie ten film udostępniony przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Zobaczcie, jak zachować się w razie spotkania z niedźwiedziem:

ZOBACZ: JAKIE GRZYBY ZBIERAĆ W MAJU NA PODKARPACIU?

Niedźwiedź gonił mężczyznę