powstanie warszawskie

i

Autor: Pixabay

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W sobotę w Przemyślu zawyją syreny alarmowe

2020-07-29 12:52

W najbliższą sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce zawyją syreny. O godzinie 17:00 zrobi się głośno również w Przemyślu.

- "W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę". - Taką informację przekazuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia: Godzina „W”


Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemcy Polsce, zorganizowaną przez Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne w ramach akcji „Burza”.
Początek powstania zaplanowano na godzinę 17.00 i nazwano kryptonimem godzina "W". Pora była wybrana nie bez przyczyny. O 17.00 na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch, a to pozwalało żołnierzom wmieszać się w tłum i być mniej widocznym dla Niemców. Do walki w obronie polskiej stolicy przystąpiło blisko 50 tysięcy osób.
Posiadany stan uzbrojenia armii powstańczej pozwalał prowadzić działania zbrojne przez … 2 dni. Oznacza to, że w godzinie "W" (17:00) uzbrojonych było do 3 500 powstańców na 36 500 zmobilizowanych.
Powstanie miało trwać kilka dni, jednak przeciągnęło się na ponad dwa miesiące. Walki trwały ponad 60 dni.
Podczas walk w samej Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a ponad 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej również były ogromne, to około 200 tysięcy ofiar, głównie ludzi młodych i warszawskiej inteligencji. W czasie walk powstańczych uległo zniszczeniu 35 % zabudowy miasta.
Warszawa już i tak zniszczona po pierwszych walkach we wrześniu 1939 i w czasie postania w getcie warszawskim, pod koniec wojny była niemal doszczętnie spalona i zburzona.

WERSJA Z BŁĘDEM Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani
OB, czyli odczyn Biernackiego. Posłuchaj, dlaczego należy go sprawdzać oraz jakie są normy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

qz-hHxr-UPJv-ZeSg