fot. Marlena Paniw

i

Autor: fot. Marlena Paniw

Wszystkie ręce na pokład! Przemyśl pomaga uchodźcom z Ukrainy [zdjęcia, video]

2022-02-25 13:40

Przez dworzec główny PKP w Przemyślu przewinęło się w ciągu ostatniej doby ponad dwa tysiące osób, a liczba ta cały czas rośnie, bo wciąż z Ukrainy przyjeżdżają kolejni uchodźcy.

Jedni zostają w Przemyślu, jednak większość wyrusza w podróż dalej w Polskę i przemyski dworzec jest dla nich punktem przesiadkowym. Trafiają tu nie tylko pasażerowie pociągów z Ukrainy, ale sukcesywnie też busami, czy samochodami osobowymi docierają tu podróżni odprawieni na przejściu granicznym w Medyce.

Często są to całe rodziny, jednak zakaz opuszczania Ukrainy przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat wydany przez szefa lwowskiego urzędu celnego, Daniiła Mieńszykowa powoduje, że częściej widzi się kobiety i dzieci.

Wszystkich łączy jedno: strach i niepewność.

- Nikt nie rozumie dlaczego tak teraz dzieje się na Ukrainie, ja też tego nie rozumiem. Nie sądziłam, że kiedykolwiek w życiu na żywo zobaczę i usłyszę bombardowanie - powiedziała nam na dworcu PKP młoda dziewczyna z Kijowa, studiująca w Krakowie.

- Jeszcze kilka dni temu było bardzo spokojnie, ludzie nie martwili się, żyli normalnie. To wszystko zmieniło się w ciągu jednego dnia. - mówiła inna mieszkanka Kijowa – w Kijowie został mój syn z rodziną. Nie mogłam go nakłonić by przyjechał ze mną…

Dworzec PKP w Przemyślu stał się jednym z punktów recepcyjnych, gdzie każdy potrzebujący dostanie pomoc medyczną, posiłek oraz pomoc w przypadku chęci uzyskania statusu uchodźcy i wskazówki potrzebne do dalszej podróży. Na posterunku są dosłownie wszystkie służby mundurowe, samorządowcy z prezydentami Przemyśla na czele, terytorialsi, wolontariusze z różnych przemyskich stowarzyszeń oraz osoby prywatne, które zwyczajnie chcą się przydać. Powiedzenie „wszystkie ręce na pokład” znów w Przemyślu nabrało nowego znaczenia.

- Jestem wolontariuszką i przyszłam, bo mam czas i mogę pomóc. Teraz wiem, że nie mogłabym inaczej. Poznałam osoby, które cały swój dobytek spakowały do jednego plecaka i z tym przyjechały do Przemyśla. To przerażające - powiedziała nam jedna z mieszkanek Przemyśla.

Patrząc na atmosferę panującą na dworcu w Przemyślu nasuwa się jedna reflekcja: Przemyślanie znów stanęli na wysokości zadania.

Ostatnio akcja na tak wielką skalę została przeprowadzona na początku wybuchu pandemii, kiedy w Przemyślu na jedną tylko noc zatrzymywali się podróżni z Ukrainy jadący dalej w Polskę. Wtedy służby miejskie i wojewódzkie, a także społecznicy przemyscy również sprawnie przeprowadzili całonocną akcję pomocy potrzebującym.

Tym razem szykuje się dużo dłuższa akcja pomocowa, która zaangażuje dużo więcej rąk do pomocy.

Prezydent Przemyśla praktycznie nie opuszcza posterunku, zachęca też wszystkich chętnych do włączenia się do pomocy

- Bardzo zaangażowany jest Caritas, wszelkiej pomocy udziela nam Konsul Honorowy Ukrainy. Niewyobrażalny jest oddźwięk mieszkańców miasta oferujących wszelką pomoc, łącznie z przyjmowaniem potrzebujących pod dach – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla - Przygotowaliśmy setki miejsc noclegowych, wydajemy suchy prowiant, ale także ciepłe zupy, napoje, wodę, owoce. Wszystko dzięki ofiarnej pomocy pracowników Caritasu i Wojskom Obrony Terytorialnej. Działamy, ale chcemy pomagać jeszcze bardziej…

Na portalu pomagam.pl Wojciech Bakun założył zbiórkę Wspólnie dla Ukrainy:

- Kwota, którą chcemy zebrać jest ogromna, ale potrzeby terenów objętych wojną są jeszcze większe. Pomóżmy naszym sąsiadom tam na miejscu, zanim miliony osób będą zmuszone do opuszczenia swoich domów! Nie bądźmy obojętni! - zachęca W. Bakun.

Brakuje miejsc noclegowych w Przemyślu

Ze względu na to, że w Przemyślu brakuje już miejsc noclegowych oraz wolnych pokoi w hotelach, Urząd Miejski apeluje do wszystkich chętnych, którzy chcą przyjąć pod swój dach potrzebujących z Ukrainy o zgłaszanie się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu przy ul. Rynek 1, do pokoju nr 27. Telefon : 16 6752080.

Zbiórki pomocowe

Do pomocy uchodźcom z Ukrainy włącza się Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Caritas oraz KSM LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Zbierają wodę, środki czystości, kosmetyki do higieny, bieliznę, koszulki bawełniane, skarpetki, suchą żywność, herbatę, kawę, cukier, batony proteinowe, ręczniki, prześcieradła. Więcej informacji pod numerami telefonów: 733677666 i 604449775.

Pomoc zorganizuje też od poniedziałku Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 2 KAMON, gdzie też będzie można przynosić artykuły higieniczne pierwszej potrzeby, zabawki dla dzieciaków, konserwy, zeszyty, długopisy, chusteczki higieniczne, pieluchy, karimaty czy koce.

Od najbliższego poniedziałku (28 lutego) w godzinach 8:00 – 15:00 Urząd Miejski w Przemyślu również rozpoczyna zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy pierwszej pomocy, aby wesprzeć uchodźców z Ukrainy.

Niezbędne produkty to: woda, środki higieniczne w tym: pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, chusteczki higieniczne, jednorazowe maszynki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, mokre chusteczki, papier toaletowy, środki higieniczne dla kobiet, ręczniki, prześcieradła, koce, śpiwory, skarpetki, bielizna damska, męska i dziecięca (nowe), koszulki bawełniane, leki przeciwbólowe, opatrunki, bandaże, żywność sucha (kasza, makarony), konserwy, batony proteinowe, czekolady, itp.

Dary będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych, ul. Ratuszowa 1, w godzinach 8:00 – 15:00.

Więcej informacji pod numerem telefonu Tel. 16 675 20 99 lub 16 675 20 48

NR KONTA DO WPŁAT:  

Konto Urzędu Miejskiego w Przemyślu Getin Noble Bank SA 89 1560 0013 2787 7120 6000 0003 z dopiskiem "Dla uchodźców z Ukrainy"

Pociąg z Kijowa

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?