Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez został zainicjowany w 2000 roku przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Stowarzyszenie Artystyczne Dzyga we Lwowie.
Na początku odbywał się w Przemyślu i we Lwowie, później sukcesywnie dołączały do jego organizacji inne miasta po dwóch stronach granicy.
Tegoroczna edycja jest szczególna ze względu na sytuację na Ukrainie. We Lwowie odbywa się tylko w klubie Dzyga.
- Polska, przemyska edycja Jazz Bez jest zorganizowana z pełnym rozmachem. Od 1 do 4 grudnia na scenie w Centrum Kulturalnym będzie można usłyszeć i zobaczyć znakomitych instrumentalistów oraz wokalistów jazzowych – mówi Sylwia Błaut Kowalczyk, z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, koordynatorka festiwalu.
Polecany artykuł:
1 dzień festiwalu. Nahrony Trio
Festiwal rozpocznie czwartkowy (1 grudnia) koncert składu Nahorny Trio. Włodzimierza Nahornego nie trzeba specjalnie przedstawiać, to wybitny kompozytor i pianista doskonale znany w świecie jazzowym. Towarzyszyć mu będą Mariusz Bogdanowicz (na kontrabasie) i Piotr Biskupski (na perkusji). Jest to najdłużej istniejące trio w tak niezmienionym składzie w historii polskiego jazzu, a wykonywany przez nich projekt „Ballad Book - Okruchy Dzieciństwa”, który zaprezentują podczas festiwalu to przepełnione liryką ballady jazzowe, których kompozytorem jest Włodzimierz Nahorny.
2 dzień festiwalu. Kraków Street Band
2 grudnia w piątek w planie spotkanie z jazzem tradycyjnym, a na scenie pojawi się krakowski zespół Kraków Street Band z najnowszą propozycją „Czekanie”. Kraków Street Band to duży skład, siedmiu muzyków i prawie wszystkie możliwe instrumenty w jazzie, łącznie z harmonijką ustną.
3 dzień festiwalu. International Jazz Family
3 grudnia w sobotę gratka dla wielbicieli standardów jazzowych wykonywanych przez kobiety. W sobotni wieczór będzie można usłyszeć utwory m.in. Arethy Franklin, Elli Fitzgerald czy Dee Dee Bridgewater. W koncercie pt. „The Best of Ladies in Jazz” wystąpi skład International Jazz Family w którego składzie pojawią się takie gwiazdy jazzu jak Kazimierz Jonkisz, czy Igor Zakus z Kijowa oraz znakomita ukraińska wokalistka jazzowa Tamara Lukasheva.
4 dzień festiwalu. Bartek Halicki Septet
W koncercie finałowym 4 grudnia w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego będzie można zobaczyć i usłyszeć zespół Bartek Halicki Septet. Projekt „Etnograf”, który muzycy zaprezentują w Przemyślu powstał na bazie polskiej muzyki ludowej, a w planie stylizowane kujawiaki, oberki a także pieśni ludowe Mazowsza i Małopolski.
Wszystkie koncerty będą się rozpoczynać o godzinie 19:00
Szansa dla młodych jazzmenów z Przemyśla
Tradycją festiwalu Jazz Bez są co roku bezpłatne warsztaty jazzowe dla młodzieży. Te będą się odbywać od 1 do 3 grudnia w klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Warsztaty poprowadzą w tym roku Rafał Karasiewicz – pianista, kompozytor, pedagog oraz Igor Zakus ukraiński basista, pedagog i kompozytor. Repertuar stanowić będą utwory kompozytorów ukraińskich i polskich w opracowaniu jazzowym.