Szkoła Podstawowa Nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi to jedyna na terenie Przemyśla szkoła, w której realizowane są od 2018 roku mediacje rówieśnicze polegające na prowadzeniu mediacji i innych działań, które sprzyjają zwiększeniu świadomości prawnej dzieci i młodzieży. Opiekunkami grupy są Marta Kowalska i Edyta Gajda Chorzępa, które jednocześnie były pomysłodawczyniami projektu w szkole.
12 osób, które obecnie należy do Klubu Mediatora posiada certyfikaty, które zdobyli podczas dwudziestogodzinnego szkolenia podzielonego na cztery tygodnie. Były to warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się empatii, asertywności, parafrazy, klaryfikacji oraz zagadnień prawnych związanych z procesem mediacji.
Celem jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży na temat rozwiązywania konfliktów w szkole, ponieważ jak się okazuje nie wszystkie konflikty muszą od razu kończyć się w gabinecie psychologa, dyrektora czy też w sądzie.
- Młodzież bardzo często potrafi między sobą lepiej te konflikty rozwiązać, nie angażując w to rodziców, czy instytucji – mówi Marta Kowalska, psycholog i opiekun Szkolnego Klubu Mediatora. - Osoby które są mediatorami, to uczniowie, którzy cieszą się dużym zaufaniem wśród rówieśników, a po udziale w różnego rodzaju warsztatach posiadają też odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Polecany artykuł:
Udowodnili to podczas konkursów na szczeblu ogólnopolskim, w których brali udział w ostatnim czasie. Zajęli I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie na Symulację Mediacji pt. ”Mediacja ma Moc". Konkurs został zorganizowany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Sąd Okręgowy w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Mediacji. Swoją symulację mediacji zaprezentowali w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.
Przemyscy mediatorzy rówieśniczy wzięli też udział II edycji konkursu ”Postaw na mediację”, który został zorganizowany przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie. Do tego konkursu zgłosiło się blisko 100 drużyn mediacyjnych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, a do drugiego etapu zakwalifikowały się tylko 4 drużyny ze szkół podstawowych i 4 z ponadpodstawowych. Mediatorzy z przemyskiej „szesnastki” zajęli II miejsce w finale konkursu.
Przemyska młodzież odwiedza też sądy
Niedawno odwiedzili siedzibę Sądu Okręgowego w Przemyślu, gdzie zwiedzili jego siedzibę oraz wysłuchali prelekcji Sędziego Sądu Okręgowego na temat mediacji oraz spraw trafiających na wokandę w Sądzie.
- Wszystkie te działania mają na celu prezentację metod rozwiązywania sporów, wyposażenie mediatorów szkolnych i rówieśniczych w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów – mówi Marta Kowalska.