Zaczęło się od sąsiedzkiej rozmowy, podczas której przemyska pisarka, Magda Skubisz poznała historię roku Tyszkowskich, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny w pobliżu dzisiejszego Arłamowa. W głowie szybko zaczęły rodzić się nie tylko pomysły na fabułę książki, ale pragnienie poznania historii tego rodu, który zapisał się w dziejach Polski tym, że jego ostatni spadkobierca przekazał cały pokaźny majątek na Polską Akademię Umiejętności i jest to prawdopodobnie jedna z największych w historii prywatna darowizna dla polskiej nauki. Smaczku dodawał fakt, że to szlachecki ród z ziemi przemyskiej.
- Ja się zawsze trzymałam regionalnych tematów, ponieważ tu się wychowałam i w sposób naturalny historia naszego regionu mnie interesuje, tym bardziej, że jest niezwykle ciekawa i to należy promować. – powiedziała nam w przemyskiej redakcji Radia ESKA Magda Skubisz.
Fascynujące, zapomniane fakty historyczne o rodach ziemi przemyskiej
Rozpoczął się długi, lecz bardzo dokładny research do książki, który w myśl zasady „im dalej w las, tym więcej drzew” odkrywał przed pisarką coraz to nowe i fascynujące fakty z życia galicyjskiej szlachty XIX wieku. Pojawił się drugi wielki ród Kowalskich z Birczy, a także wzmianka o tym, że w miejscowości Jamna żyły niegdyś bardzo zręczne zielarki.
Kolejno otwierały się przed pisarką następne drzwi, w tym wrota do krypt Klasztoru na Kalwarii Pacławskiej, gdzie spoczywają Tyszkowscy. W ręce Magdy Skubisz zaczęły trafiać zapomniane dokumenty, książki i materiały archiwalne, które do tej pory były nikomu nie znane. W tym też niesamowite legendy ziemi przemyskiej, które niczym puzzle w głowie pisarki zaczęły tworzyć jedną całość. Aby zachować klimat dawnej Galicji, pisarka musiała nauczyć się pisać staropolskim językiem i w tym celu także przeczytała mnóstwo książek i opracowań historycznych. Wyszło nadspodziewanie ciekawie, bo w fabule książki pojawiają się nawet przysłowia i mądrości ludowe!
Polecany artykuł:
Leczenie ziołami i prawdziwe przepisy na lekarstwa ziołowe
Wątek ziołolecznictwa to kolejny po historycznym konik Magdy Skubisz. Wszystkie przepisy na preparaty lecznicze, jakie pojawiają się w Sadze Rodu Tyszkowskich są prawdziwe, bo pisarka ukończyła kurs zielarstwa, który również stał się jednym z wielu puzzli, jakie finalnie stworzyły fabułę do książki.
„Czarci ogród" , kontynuacja "Aptekarki" to powieść powstała na kanwie prawdziwych historii, brutalnej rzeczywistości wielokulturowej Galicji XIX wieku, legend kalwaryjskich i prawdziwego zielarstwa.