Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wszyscy miłośnicy kultury czekają na takie wydarzenia jak rośliny na deszcz w czasie suszy. Na szczęście organizatorzy, czyli Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek stanęli na wysokości zadania i impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz jesiennych wydarzeń Przemyśla odbędzie się. Z zachowaniem wszystkich niezbędnych wymogów bezpieczeństwa będzie można oddać się przez te trzy dni kontemplowaniu sztuki. W tym roku wspólnym mianownikiem festiwalu będzie poezja poetów Galicji: Bolesława Leśmiana i Józefa Czechowicza.
Spotkania autorskie, film, sesje poetyckie, spektakle poetycko – muzyczne
- Zaproszeni artyści to bardzo wybitni poeci z różnych stron Polski; ze środowiska warszawskiego, krakowskiego i z Podkarpacia – powiedziała nam Renata Nowakowska, dyrektor Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu – Bywali u nas już wiele razy. W tym roku jednak mamy też nowych gości takich jak Urszula Zajączkowska, Bożena Umińska Keff czy Julia Fiedorczuk. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami tego święta będą dzielić się swoją wiedzą na temat twórczości Leśmiana i Czechowicza.
Jesień poetycka w Przemyślu nie jest wydarzeniem komercyjnym, ale z całą pewnością jest to impreza wyjątkowa. W planie m.in spotkanie autorskie z wybitnym Adamem Zagajewskim, spektakl poetycko muzyczny z udziałem artystów z Teatru Starego w Krakowie i Piwnicy pod Baranami, a jeśli tylko pogoda nie pokrzyżuje planów to na Schodach Rycerskich w Przemyskim Rynku zaplanowano Noc Poetów, podczas której swoje wiersze przed publicznością czytać będą zaproszeni poeci. Wystąpi też Dominika Ostałowska z Leszkiem Żądło w spektaklu poetycko muzycznym „Poezja i muzyka" (w przypadku niesprzyjającej aury Noc Poetów odbędzie się w zamku).
Przemyski akcent
Oprócz wspaniałych gości znanych z polskich scen nie braknie też akcentu przemyskiego w postaci występu zespołu Szarotki z klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Przemyscy artyści wystąpią w spektaklu muzycznym z piosenkami Kory Jackowskiej, wierszami Leśmiana i innych polskich poetów.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie www.kultura.przemysl.pl
30 wierszy na 30 dni
To akcja towarzysząca festiwalowi. Na czym polega?
- Przez cały wrzesień, codziennie przemyślanie czytają wiersze Bolesław Leśmiana. Są to zarówno poeci, dziennikarze, ludzie kultury, jak i samorządowcy. Tych prezentacji można wysłuchać na naszym kanale Youtube. - powiedziała R. Nowakowska.