Rozporządzenie wejdzie w życie 8 sierpnia, obostrzenia dotyczyć będą głównie limitu osób podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych, wesel, imprez rodzinnych. Zmiany znów czekają gastronomię, kościoły, siłownie, kina, sanatoria i komunikację zbiorową.
W powiatach czerwonych wraca zasłanianie ust i nosa również na świeżym powietrzu. Zakazane zostaną imprezy masowe, a kluby, kina, siłownie zamknięte. Liczba miejsc w transporcie publicznym zostanie ograniczona do 50% miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych, w tym wesel, może wynieść do 50 osób.
W powiatach żółtych mają obowiązywać podobne zasady, jak w czerwonych, ale większy jest limit osób na uroczystościach rodzinnych – do 100. Na podstawie liczby zakażeń, dwa razy w tygodniu lista powiatów będzie modyfikowana.
Sytuacja epidemiologiczna na dziś
Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rzeszowie:
„Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 38 osób, 2574 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 504 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 101 osób.
Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1500 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 828 osób wyzdrowiało.
Odnotowano 67 zgonów.
Z przykrością informujemy, że w dniach od 3-5 sierpnia zmarło 4 mieszkańców województwa podkarpackiego.
W dniu 3 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Lubaczowie (mieszkaniec powiatu lubaczowskiego), w dniu 4 sierpnia w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie (mieszkaniec powiatu rzeszowskiego) w dniu 5 sierpnia w CM Szpital w Łańcucie 2 osoby (mieszkanki miasta Przemyśla).
Kolejne 3 osoby, które wyzdrowiały to mieszkańcy miasta Przemyśla, powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego.
Nowe 33 potwierdzone przypadki to:
• 1 osoba powiat bieszczadzki (kobieta)
• 1 osoba powiat jarosławski (kobieta)
• 3 osoby powiat jasielski (dwóch mężczyzn i kobieta)
• 1 osoba powiat lubaczowski (mężczyzna)
• 3 osoby powiat łańcucki (mężczyźni)
• 9 osób powiat przemyski (osiem kobiet i mężczyzna)
• 3 osoby miasto Przemyśl (dwie kobiety i mężczyzna)
• 1 osoba powiat przeworski (kobieta)
• 3 osoby powiat rzeszowski (dwie kobiety i mężczyzna)
• 3 osoby miasto Rzeszów (dwie kobiety i mężczyzna)
• 1 osoba powiat sanocki (mężczyzna)
• 3 osoby powiat stalowowolski (dwie kobiety i mężczyzna)
• 1 osoba miasto Tarnobrzeg (kobieta)”
Ministerstwo Zdrowia podzieliło powiaty, w których liczba zakażonych rośnie najbardziej na dwie grupy: czerwoną i żółtą. W tej chwili takich powiatów jest 19.
Na liście czerwonej, czyli tam, gdzie zanotowano największy wzrost zakażeń są: powiat ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, powiat wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, powiat rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.
Na liście żółtej znajduje się Przemyśl i powiaty przemyski oraz jarosławski, a także powiat wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, Żory, powiat kępiński, cieszyński, pińczowski, oświęcimski.
Pozostałe powiaty mają kolor zielony. Jednak dwa razy w tygodniu na podstawie liczby osób zakażonych na 1000 mieszkańców, lista powiatów będzie modyfikowana.
Polecany artykuł:
Jakie obostrzenia wrócą?
- W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej- czytamy na oficjalnym profilu Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.
Ponadto obostrzenia dotyczyć będą głównie limitu osób podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych, wesel, imprez rodzinnych. Zmiany znów czekają gastronomię, kościoły, siłownie, kina, sanatoria i komunikację zbiorową. Dodatkowo od 1 września wejdzie obowiązek posiadania zaświadczenia lekarskiego informującego o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.
- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.- mówi Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.
O rozwagę apeluje też Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia ratunkowego w Przemyślu. POSŁUCHAJCIE: