kwarantanna

i

Autor: Pixabay

14 dniowa kwarantanna dla wyjeżdżających z Polski na Ukrainę

2020-08-04 15:10

Polska znalazła się na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19, w związku z tym od 1 sierpnia osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Od obowiązku kwarantanny dla wyjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, przyjeżdżający na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

- Z kwarantanny mogą być zwolnione osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku covid-19 , wykonanego w Polsce nie później niż 48 przed wyjazdem na Ukrainę – mówi Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Kwarantannę na Ukrainie odbywa się za pomocą aplikacji "Działaj w domu".

Na stronie Polonijnej Agencji Informacyjnej czytamy:


„Po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.
Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja "Działaj w domu" może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów.”

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jedną z zasad, o której nie należy zapominać przed planowanym wyjazdem na Ukrainę jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek ewentualnego pokrycia kosztów leczenia zachorowania na covid-19.
Planując podróż należy uwzględniać obowiązujące i ciągle zmieniające się obostrzenia w poszczególnych krajach.
Aktualne przepisy i linki przekierowujące do stron MSZ-u znajdziecie na stronie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

O szczegółach opowiedziała nam Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. POSŁUCHAJCIE:

14-dniowa kwarantanna dla wyjeżdzających na Ukrainę
60-letni Janusz Kobyłka przejechał Polskę rowerem. W trasie zachęcał Polaków do oddawania krwi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE