Od obowiązku kwarantanny dla wyjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, przyjeżdżający na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.
- Z kwarantanny mogą być zwolnione osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku covid-19 , wykonanego w Polsce nie później niż 48 przed wyjazdem na Ukrainę – mówi Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
Kwarantannę na Ukrainie odbywa się za pomocą aplikacji "Działaj w domu".
Na stronie Polonijnej Agencji Informacyjnej czytamy:
„Po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.
Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja "Działaj w domu" może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów.”
O czym jeszcze należy pamiętać?
Jedną z zasad, o której nie należy zapominać przed planowanym wyjazdem na Ukrainę jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek ewentualnego pokrycia kosztów leczenia zachorowania na covid-19.
Planując podróż należy uwzględniać obowiązujące i ciągle zmieniające się obostrzenia w poszczególnych krajach.
Aktualne przepisy i linki przekierowujące do stron MSZ-u znajdziecie na stronie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
O szczegółach opowiedziała nam Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. POSŁUCHAJCIE: