Podczas kontroli celnej na granicy polsko ukraińskiej w Medyce obywatel Polski zgłosił do odprawy cztery psy rasy Pomeranin, przedstawiając do kontroli paszporty zwierząt. W związku z wątpliwościami, co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej poinformowali o sytuacji Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Przemyślu. Okazało się, że paszporty były fałszywe.
- Skontaktowano się telefonicznie z lekarzem weterynarii, widniejącym w dokumentacji, który jednoznacznie zaprzeczył potwierdzeniu przez niego ważności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. - mówi Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Sprawą zajęła się policja z komisariatu w Medyce. Funkcjonariusze KAS, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu dla zwierząt, zapewnili psom właściwą opiekę, przed wywiezieniem ich z powrotem na Ukrainę.
- Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi, warto pamiętać, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych warunków. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.- mówi A. Siwy
Podróż, w którą zabieramy ze sobą zwierzę towarzyszące, która wiąże się z przekroczeniem granicy z państwem spoza Unii Europejskiej, wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem za granicę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl.