Dawcą może zostać każda zdrowa osoba od 18 do 65 roku życia, ważąca nie mniej niż 50 kilogramów. Stan zdrowia dawcy przed każdym pobraniem krwi jest dokładnie sprawdzany przez lekarza, który kwalifikuje go do zabiegu.
Zabieg nie może ujemnie wpłynąć ani na dawcę, ani na biorcę, dlatego istnieje szereg przeciwwskazań do oddawania krwi:
• krwi nie możemy oddawać do dwóch tygodni po przebytej chorobie wirusowej i leczeniu zęba
• dawcami nie mogą być kobiety w ciąży,
• krwi nie pobiera się także u kobiet w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu,
• nie oddamy krwi również 6 miesięcy po zrobieniu tatuażu, gastroskopii, artroskopii lub kolonoskopii, zabiegach operacyjnych i powrocie z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS,
• przeciwwskazaniem są również choroby serca, wątroby, cukrzyca, łuszczyca, nowotwory, choroby zakaźne i weneryczne, a także choroby psychiczne i wszelkie uzależnienia.
Jeżeli nie zaliczacie się do powyższych, to poważnie zastanówcie się nad podjęciem decyzji o zostaniu Honorowym Dawcą Krwi. Oddawanie krwi nie jest niebezpieczne! Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu! Świadomość ratowania ludzkiego zdrowia i życia jest bezcenna.
Krew ratuje życie osobom nie tylko po wypadkach, operacjach, czy też w przypadku zaburzeń krzepnięcia. Krew potrzebna jest pacjentom po oparzeniach, w trakcie leczenia nowotworów, w trakcie i po chemioterapii, u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Wszystkie grupy krwi są na wagę złota
Nie ma znaczenia jaka grupę krwi posiadasz. W tym gorącym okresie każda grupa jest na wagę złota, choć najbardziej pożądana to 0 Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdej osobie, która potrzebuje tego drogocennego płynu ustrojowego.