Ideą porozumienia jest zaangażowanie zasobów Grupy Kapitałowej PGNiG TERMIKA w celu poprawy jakości powietrza poprzez redukcję jego zanieczyszczeń, rozbudowę miejskiego systemu ciepłowniczego oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Miasta Przemyśl.
Dla naszego miasta to przede wszystkim porozumienie strategiczne, dlatego, że w związku z tym co się w tej chwili dzieje z całą transformacją energetyczną, Polska jest zmuszona przez dyrektywy unijne do odchodzenia od opalania węglem, a na instalacje oparte o węgiel są nakładane coraz to wyższe opłaty. Wkrótce zatem stałyby się one tak wysokie, że mielibyśmy spory problem by im podołać.
- Jesteśmy jednym z pionierów w Polsce, jeżeli chodzi o rozwiązanie tego problemu. Borykają się z nim wszystkie sieci ciepłownicze. Chodzi o to, że koszty modernizacji instalacji wytwarzających ciepło są tak gigantyczne, że większość miast sobie z tym nie poradzi i musi zawierać takie strategiczne sojusze z dużymi spółkami, które im w tym pomogą. W związku z tym, że miasto Przemyśl zabiegało o tę współpracę dość długo, bo około 10 lat, to dziś możemy postawić „kropkę nad i” i można powiedzieć, że BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE DLA MIASTA MAMY ZAPEWNIONE.- powiedział RADIU ESKA Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
- Ta inwestycja pozwoli zaopatrzyć mieszkańców Przemyśla w ciepło, a w kolejnych latach modernizować naszą ciepłownię, co sprawi, że wytworzenie tego ciepła będzie coraz mniej szkodliwe dla naszego środowiska – mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Dzięki tej inwestycji emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.
POSŁUCHAJ:
Polecany artykuł:
Powstanie nowoczesna elektrociepłownia gazowa w Przemyślu
Ciepłownia Zasanie jest obecnie jedynym źródłem ciepła dla Przemyśla. To się niedługo zmieni za sprawą budowanej przez PGNiG TERMIKA elektrociepłowni gazowej. Inwestycja powstaje na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i ma zostać oddana do eksploatacji w IV kwartale tego roku.
– Budowa Elektrociepłowni Przemyśl to w przyszłości poprawa bezpieczeństwa energetycznego miasta, rozbudowa miejskiego systemu ciepłowniczego oraz poprawa jakości powietrza. Za pomocą gazu ziemnego zasilającego układ kogeneracyjny zmniejszy się ilość emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Dzięki tej inwestycji komfort życia mieszkańców Przemyśla ulegnie poprawie – mówi Paweł Stańczyk Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA.
– Zawierane porozumienia, (…) to także, a może przede wszystkim, otwarcie nowego rozdziału w historii przemyskiego ciepłownictwa systemowego. Dzisiaj nie chodzi już tylko o to, aby grzejniki były ciepłe, a z kranu płynęła ciepła woda, ale by zapewniające wspomniany standard Ciepło Systemowe było ekologiczne, bezpieczne, cenowo konkurencyjne, a system dostarczający wspomniane ciepło posiadał status „systemu efektywnego” – mówi Kazimierz Stec, Prezes Zarządu MPEC Przemyśl.
POSŁUCHAJ co o podpisaniu tej umowy mówili Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, Paweł Stańczyk Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA i Kazimierz Stec, Prezes Zarządu MPEC Przemyśl, podczas konferencji prasowej 16 kwietnia przed podpisaniem porozumienia: