Trwa akcja bezpłatnego znakowania psów będących pod opieką mieszkańców Jarosławia. Wystarczy kilka kroków, by znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pupila, a także uzyskać zwolnienie na stałe z opłaty za posiadanie psa. Akcja potrwa do 20 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. W ubiegłym roku mieszkańcy Jarosławia zaczipowali 79 psów.
Jarosław - czipowanie psów
- Elektroniczne znakowanie psów to jedna z najlepszych metod zapobiegania bezdomności zwierząt - informuje Iga Kmiecik, rzeczniczka Urzędu Miasta Jarosławia. Dzięki czipowaniu można na przykład szybko ustalić właściciela zagubionego psa.
Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest niemal bezbolesny dla pupila, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku. Czip jest wielkości ziarenka ryżu i nie powoduje reakcji alergicznych. Mikroprocesor wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym warunkiem podróżowania ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej.
Polecany artykuł:
Jarosław - jak bezpłatnie zaczipować psa?
Do wzięcia udziału w akcji wystarczy pobrać z Urzędu Miasta Jarosławia zaświadczenie o figurowaniu psa w miejskiej ewidencji.
Po tym zaś, udać się wraz z książeczką szczepień zwierzęcia i dowodem osobistym właściciela do lecznicy dla zwierząt US-WET w Szówsku przy ul. Chmielowskiego 3.
Opłata za psa
Każdy, kto ma psa i mieszka w gminie, która ustaliła taką opłatę, ma także obowiązek zapłacić za posiadanie zwierzęcia.
W Jarosławiu, według danych opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej, stawka roczna opłaty od posiadania psów wynosi 50 złotych od jednego psa.
Opłata płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.