30 września obchodzony jest Dzień Archiwisty. Z tej okazji przemyskie archiwum zorganizowało spotkanie, podczas którego w pracowni konserwacji archiwiści podzielili się z jego uczestnikami cenną wiedzą na temat tego, w jaki sposób w domowych warunkach możemy zabezpieczyć swoje rodzinne pamiątki. Wszystko odbyło się w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.
Wielu mieszkańców Przemyśla posiada w swoich domach archiwalne pamiątki z przeszłości. Przemyśl przecież to miasto z bardzo bogatą historią. Jak podkreśla Grzegorz Łanocha, zastępca dyrektora placówki, najważniejszy jest sposób i miejsce przechowywania archiwaliów:
- Bardzo często jest tak, że domowe archiwa przechowujemy w piwnicach, gdzie jest wilgoć, lub na strychach, gdzie z kolei dokumenty są przesuszane. Dokumenty należy trzymać w domu, w przysłowiowym pudełku po butach, jeżeli nie mamy profesjonalnych opakowań bezkwasowych. - mówi Grzegorz Łanocha. - Archiwiści domowi nie powinni reperować takich dokumentów zwykłymi taśmami dostępnymi w kioskach, dlatego, że te taśmy zabezpieczą dokument na rok czy dwa, ale konsekwencje użycia tych taśm są nieodwracalne.
POSŁUCHAJCIE o szczegółach:
Zawsze można też takie archiwalne dokumenty czy zdjęcia przekazać do Archiwum Państwowego w Przemyślu, gdzie mamy pewność, że zajmą się nimi profesjonaliści. Tak się stało całkiem niedawno. Z materiałów przekazanych przemyskiemu archiwum przez prywatnych darczyńców powstała wystawa, którą możemy oglądać na dziedzińcu, przed budynkiem przemyskiego archiwum. Można ją również obejrzeć on-line na kanale youtube i profilu facebook Archwium Państwowego w Przemyślu. Powstał też katalog z prezentacją trzech kolekcji zawierającą dokumenty, zdjęcia i historie.