fałszywe smsy

i

Autor: Anna Cichy

Dostałeś SMS-a o zatrzymaniu przez służby celne twojej przesyłki? Nie otwieraj! Nie klikaj w podany link! To oszustwo! [AUDIO]

2021-04-19 14:02

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” – i tu następuje ZŁOŚLIWY LINK. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega, by nie wierzyć w takie wiadomości, nie odpowiadać na nie. To perfidne działania oszustów mające na celu wyłudzenie pieniędzy!

W ostatnim czasie całe Podkarpacie zalała fala takich wiadomości. To kolejny negatywny efekt zamknięcia większości sklepów, kiedy sprzedaż przenosi się do internetu, a zamawianie produktów z krajów azjatyckich zaczyna cieszyć się coraz większym powodzeniem.

Takim tokiem rozumowania poszli oszuści…

Dostajesz SMS o treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne: i tu : [ZŁOŚLIWY-LINK]."

- Wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać! - mówi Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. - Jeżeli ktoś zainstalował taka aplikację, powinien jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, ale z innego telefonu.

Jak służby celne kontaktują się w przypadku odpraw przesyłek zagranicznych?

Jeżeli zamówiłeś towar spoza Unii Europejskiej i oczekujesz na jego dostawę za pomocą Poczty Polskiej, wówczas jakiekolwiek powiadomienie o zatrzymaniu takiej przesyłki do kontroli JEST MOŻLIWE TYLKO I WYŁĄCZNIE Z POZIOMU POCZTY POLSKIEJ!

Poczta Polska wysyła do osoby oczekującej na przesyłkę odpowiednie zawiadomienie TYLKO I WYŁĄCZNIE LISTEM POLECONYM.

- W takim zawiadomieniu jest zawarta informacja o numerze księgi magazynowej, na który trzeba się powołać w kontakcie z Oddziałem Celnym Pocztowym, jest też podany adres mailowy poczta.oc.przemysl@mfgov.pl. Jest to jedyny adres mailowy i jedyny sposób korespondencji z Oddziałem Celnym Pocztowym w Przemyślu, który dokonuje odpraw przesyłek zagranicznych. - mówi E. Chabowska. 

Pamiętaj: Oddział Celny Pocztowy nie wysyła żadnych SMS - ów!

Jak wygląda regulowanie należności celnych i odbiór przesyłek? 

- Po dokonaniu zgłoszenia celnego, przesyłka wraz z dokumentami celnymi zostaje przekazana przez Pocztę Polską do odbiorcy. W tym momencie po uiszczeniu należności celnych następuje jej odbiór. Płatność za taką przesyłkę następuje albo w placówce Poczty Polskiej, albo w momencie dostarczenia przesyłki odbiorcy i nie ma innej możliwości uregulowania należności, czy odbioru przesyłki! - mówi E. Chabowska.

Poprzez swoją infolinię Poczta Polska informuje o drodze przesyłki, można ją śledzić w systemie e-monitoring poczty, więc w razie wątpliwości najlepiej skontaktujmy się z Pocztą Polską, lub Oddziałem Celnym Pocztowym pod adresem mailowym poczta.oc.przemysl@mfgov.pl.

Pamiętaj! Nigdy nie ufaj podejrzanym SMS – om z jeszcze bardziej podejrzanymi linkami, do kliknięcia których zachęcają oszuści!

POSŁUCHAJ JAK NIE PAŚĆ OFIARĄ OSZUSTWA! O tym mówi EDYTA CHABOWSKA, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie:

Uwaga na fałszywe SMS-y o przesyłkach!
Pierwsze oznaki wiosny w Arboretum w Bolestraszycach
Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawego?