family

i

Autor: Pixabay

30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Przemyślu [AUDIO]

2021-05-28 12:05

W Przemyślu mamy 89 rodzin zastępczych, w których przebywa 93 dzieci. Pieczę nad tymi rodzinami sprawuje Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Rodzin Zastępczych DOM.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, to święto wszystkich dzieci, które znalazły opiekę i miłość u rodziców zastępczych,ale też jest to święto tych, którzy stali się rodziną dla dzieci potrzebujących wsparcia, którzy odważyli się przyjąć je pod swój dach i do swojego życia, bo bycie rodziną zastępczą to nie praca, ale misja i powołanie, które trwa 24 godziny na dobę.

Na terenie Przemyśla rodzinami zastępczymi opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a dokładniej Koło TPD Rodzin Zastępczych DOM.

- Co roku TPD pomaga w organizacji obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Przemyślu i co roku są to huczne obchody, niestety ze względu na epidemię musieliśmy z tych obchodów zrezygnować. - powiedział Grzegorz Piestrak, prezes TPD.

Rodzicielstwo zastępcze to nie adopcja

Rodzicielstwo zastępcze nie jest adopcja, to czasowa forma pomocy dzieciom potrzebującym wsparcia, bądź całym rodzinom, które chwilowo takiej pomocy potrzebują.

Rodzice zastępczy muszą liczyć się z tym, że dziecko nie jest im przyznane na zawsze i może wrócić do swojej prawdziwej rodziny, a rola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci opiera się na tym, by pomagać rodzinom w takich powrotach.

- Jest bardzo dużo dzieci, które potrzebują miłości, wsparcia i ciepła rodzinnego, którego im w życiu zabrakło. Nawet najlepszy Dom Dziecka nie jest w stanie zastąpić rodziny i domu. Błędem jest postrzeganie rodzin zastępczych jako formy zarobku. - mówi Ewa Frankowska, przewodnicząca Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Rodzin Zastępczych DOM w Przemyślu.

Jak podkreśla przewodnicząca Koła TPD Rodzin Zastępczych DOM, bez pełnego oddania, bez miłości, bez zaangażowania nie ma rodziny zastępczej.

Najważniejsze zawsze jest dziecko.

- Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych w tak młodym wieku, mają już bogate doświadczenia życiowe, ale te negatywne. Radzenie sobie z tymi problemami u różnych dzieci różnie przebiega, to zależy od bagażu doświadczeń. Często wymagają wizyt i leczenia u różnych specjalistów, mają przeróżne choroby. To jest jak „wyciąganie tych dzieci na powierzchnię” i nie są to proste sprawy. Ale nigdy jeszcze nie zdarzyło się nam, żeby nasi rodzice zrezygnowali z tej misji. - mówi E. Frankowska. - Nie ma tu mowy o kierowaniu się finansami, bo one są nieproporcjonalne do potrzeb!

Życzenia dla Rodziców Zastępczych od Koła TPD Rodzin Zastępczych DOM:

Drodzy Rodzice Zastępczy…

Zdecydowaliście się wziąć na siebie odpowiedzialność za losy drugiego człowieka. Dzień po dniu i krok po kroku jesteście z dzieckiem, towarzyszycie mu w drodze do dorosłości, martwicie się, kiedy jest chore, przezywacie jego niepowodzenia szkolne, pierwsze miłości, uczycie odpowiedzialności, uczciwości i szacunku dla siebie samego i drugiego człowieka. Pomagacie zrozumieć co jest dobre, a co złe. Z okazji Dnia Rodzicielstwa zastępczego składam Państwu najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Życzymy wytrwałości i pomyślności w życiu osobistym. Składamy serdeczne podziękowania za ten niezwykły dar serca.

POSŁUCHAJ całej rozmowy z Ewą Frankowską i Grzegorzem Piestrakiem w przemyskiej redakcji Radia ESKA:

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
Punkt szczepień populacyjnych w Przemyślu przy ul. Ratuszowej

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE