defibrylator

i

Autor: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu/Facebook

30 defibrylatorów w różnych miejscach Przemyśla. Te urządzenia mogłyby uratować niejedno życie! [AUDIO]

2020-09-24 15:02

To kolejny projekt do Budżetu Obywatelskiego Przemyśla na 2021 rok. Sieć automatycznych defibrylatorów zewnętrznych znalazłaby się na terenie całego miasta Przemyśla.

Pomysłodawcą projektu „Bezpieczniejszy Przemyśl” jest Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Projekt ten w zeszłym roku znalazł się o krok od realizacji, zabrakło jednak kilku głosów mieszkańców Przemyśla, dlatego w tym roku jego pomysłodawca ponowił zgłoszenie. Jak mówi, to niezwykle ważny projekt.

- Chodzi o to, żeby te urządzenia ratujące ludzkie życie były ogólnodostępne na terenie naszego miasta dla przypadkowych świadków na przykład utraty przytomności, zatrzymania krążenia u człowieka.

Czy korzystanie z defibrylatora jest trudne?

- Nie. Ja zawsze powtarzam, że to urządzenie jest prostsze w obsłudze niż mikrofalówka, więc na pewno każdy sobie poradzi. Jest ono bardzo intuicyjne, są instrukcje, urządzenie „mówi” w kilku językach. W obsłudze jest bardzo proste, ale przede wszystkim jest bardzo skuteczne!

W kryzysowych sytuacjach defibrylator to jedyna możliwość przywrócenia pracy serca, kiedy u człowieka dochodzi do zatrzymania krążenia. Większość takich sytuacji to są stany odwracalne! Jak podkreśla R. Kijanka: u zdecydowanej większości osób u których dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, można ten stan w łatwy sposób odwrócić.

- Serce w przypadku zawału czy udaru zatrzymuje się w mechanizmie nazywanym migotaniem komór, to się nazywa fibrylacja i bardzo prosta metoda do odwrócenia tego stanu to jest właśnie defibrylacja. I to urządzenie realnie ratuje ludziom życie! - dodaje pomysłodawca projektu.

W projekcie chodzi o to, żeby na terenie Przemyśla, na budynkach użyteczności publicznej w autobusach, wszędzie tam, gdzie mamy duże skupiska ludzi były dostępne takie urządzenia.

- Często my, ratownicy medyczni nie jesteśmy w stanie w ciągu czterech minut dojechać do takiego pacjenta, dlatego tutaj zawsze kluczowa jest ta pierwsza pomoc. A będzie ona wtedy skuteczna, gdy udzielający pierwszej pomocy będzie miał potrzebne do tego narzędzia. - mówi R. Kijanka.

Urządzenia te byłyby umieszczone w specjalnych skrzynkach, zabezpieczone, ogrzewane, klimatyzowane i monitorowane nadajnikami GPS.

Projekt „Bezpieczniejszy Przemyśl” należy do kategorii I, zadanie nr 14. Przewidywany jego koszt to 251 tysięcy złotych.

POSŁUCHAJCIE o szczegółach. Mówi Rafał Kijanka:

Rafał Kijanka o projekcie "Bezpieczniejszy Przemyśl":

Budżet Obywatelski Przemyśla na rok 2021

Pula Budżetu Obywatelskiego Obywatelskiego Przemyśla na rok 2021 wynosi 2 miliony złotych. W jaki sposób te pieniądze zostaną spożytkowane zależy tylko od nas, mieszkańców Przemyśla. Od tego na jakie projekty będziemy oddawać swoje głosy i czy w ogóle przystąpimy do głosowania. Po więcej szczegółów i regulamin głosowania zajrzyjcie na przemysl.pl

Koniec lata w Bieszczadach. Widoki w z Połoniny Caryńskiej
Sonda
Czy przychodnie lekarskie powinny zostać znowu otwarte?