Tradycyjnie konkurs odbywa się corocznie 25 kwietnia podczas uroczystej gali. Niestety z powodu epidemii nie ogłoszono nominacji w przewidzianym terminie. - Trudna sytuacja nie może jednak zaprzepaścić ciągłości pięknej tradycji konkursu, który odbywa się od 1975 r. - mówiła wówczas Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków.
Jak mówiła Gawin, konkurs jest symbolicznym podziękowaniem zarządcom i właścicielom zabytków za ich wysiłek i troskę o zachowanie dziedzictwa.
Zabytek Zadbany 2020 - kategorie
W tegorocznej edycji konkursu można było składać propozycje w następujących kategoriach:
- A utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- B rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
- C adaptacja obiektów zabytkowych
- D architektura i budownictwo drewniane
- E zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
- F kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Jak podawał Narodowy Instytut Dziedzictwa, w pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone na pięciu lat przed rokiem złożenia wniosku.
W kategorii specjalnej, ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.
Polecany artykuł:
Zabytek Zadbany 2020 - obiekt z Przemyśla z wyróżnieniem
Wyróżnienie w pierwszej kategorii A - za utrwalenie wartości zabytkowej obiektu - przyznano trzem obiektom. W tym jednemu z Przemyśla. To rotunda św. Mikołaja znajdująca się w podziemiach bazyliki archikatedralnej.
Poza rotundą z przemyskiej katedry, wyróżnienia otrzymał także Biały Dom w Parku Łazienkowskim w Warszawie oraz wieża Ariańska w Wojciechowie (woj. lubelskie).
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektu.
Zabytki Zadbane w Przemyślu
Konkurs adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Procedury konkursowe prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W 2012 roku wyróżnienie otrzymał przemyski dworzec kolejowy w kategorii: architektura przemysłowa i dziedzictwo technik. W tej samej kategorii w 2015 r. wyróżniono także kolektor sanitarny przy ulicy Mostowej.