Żółw stepowy (Testudo horsfieldii), to gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a to oznacza, że takich okazów nie można przewozić przez granicę na teren Unii Europejskiej bez stosownych zezwoleń.
Ten uroczy gad podróżował z 31 – letnią obywatelką Ukrainy na siedzeniu pasażera. Został zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej.
Przez brak stosownych dokumentów i pozwoleń na przewóz przez granicę jego podróż musiała nieco zmienić kierunek i gad ostatecznie wjechał do Polski, ale prosto do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Tam trafiają chronione gatunki zwierząt zatrzymane na podkarpackiej granicy.
Polecany artykuł:
Przewóz przez granicę okazów CITES - zasady
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, by przed wyjazdem za granicę sprawdzić, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat dostępne są na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.
Ograniczenia w przewozie przez granicę roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno - Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich - mówi Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.