O projekcie pisaliśmy, kiedy jego pomysłodawczyni - Wioletta Pantuła z Przemyskiej Rady Kobiet rozpoczęła przygotowania do jego realizacji. Przypomnijmy, Przemyska Rada Kobiet Powstała na początku marca i to jedna z pierwszych jej inicjatyw.
Projekt ma na celu „otworzenie oczu” przemyskiemu społeczeństwu na problemy akceptacji, tolerancji, na zerwanie z krzywdzącymi stereotypami. Chodzi o to, żeby nie oceniać pochopnie, tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego, bo każdy spotkany na ulicy człowiek ma za sobą swoją niepowtarzalną historię, a niektóre z nich są naprawdę niewiarygodne!
- Chcieliśmy pokazać bohaterki, osoby po przejściach, które przeszły bardzo wiele; czy to choroby, czy przemoc, ale zwyciężyły to zło. W tym projekcie pokazujemy ich siłę i moc. Pokazujemy, że naprawdę można wyjść przeróżnych problemów. - mówi Wioletta Pantuła, z Przemyskiej Rady Kobiet.
W ramach projektu zorganizowano profesjonalna sesję zdjęciową z fryzjerem, kosmetyczką i pięknymi strojami.
- Ta sesja zdjęciowa podziałała na uczestniczki projektu jak terapia. Po zdjęciach uwierzyły w siebie i mam nadzieje, że będą przykładem dla innych. - mówi W. Pantuła.
Polecany artykuł:
Nie tylko kobiety
W projekcie wzięło udział kilkanaście osób i nie były to same kobiety, jak początkowo planowała pani Wioletta. W sesji zdjęciowej wziął udział też jeden mężczyzna.
- To taka wisienka na torcie. Ten pan pokaże, że mężczyźni też mogą być krzywdzeni poprzez stereotypy, bo ludziom tak łatwo jest osądzać…- mówi W. Pantuła.
Finał – wystawa plenerowa
Zwieńczeniem projektu „Nie oceniaj – doceniaj” będzie wystawa plenerowa przedstawiająca fotografie uczestników sesji wraz z fragmentami ich niepowtarzalnych historii.
Wystawa stanie w Rynku Starego Miasta, przed Urzędem Miejskim w Przemyślu w sobotę, 5 czerwca o godzinie 13:00.
POSŁUCHAJ O SZCZEGÓŁACH PROJEKTU!
Opowiedziały nam o nim w przemyskiej redakcji RADIA ESKA, Wioletta Pantuła i Monika Lach z Przemyskiej Rady Kobiet.