Organizatorem i pomysłodawcą konkursu „Są gdzieś okna, które płoną cały czas” jest niepełnosprawny były uczeń II Liceum Ogólnokształcącego W Przemyślu, Krzysztof Gudzelak. Mimo swej niepełnosprawności Krzysztof ma głowę pełną pomysłów, których nie odkłada na później, ale dzięki sile swej determinacji i pasji oraz wiernym przyjaciołom i ludziom, którym nie jest obojętny los osób niepełnosprawnych realizuje te pomysły! Tak właśnie było z pierwszą edycją tego konkursu, którą zorganizował jeszcze jako licealista.
Polecany artykuł:
Czy to wynik zamknięcia w domach na zdalnej nauce, większej ilości wolnego czasu, czy też efekt większej świadomości na potrzeby osób niepełnosprawnych, potrzeby ekspresji?
Jakie nie byłyby prawdziwe powody tego, że zainteresowanie tegoroczną edycją konkursu było tak ogromne, ważne są efekty w postaci poruszających historii spisanych przez młode pokolenie, tak łatwo dziś oceniane przez niektórych dorosłych, jako „Insta-pokolenie” lubujące się w tym co szybkie, łatwe i przyjemne.
Wszyscy autorzy prac literackich, jakie spłynęły w tym roku do konkursu zasługują na nagrody, bo jak powiedziała nam Monika Maciewicz, zasiadająca w komisji oceniającej, poziom prac był wysoki i każda praca coś w sobie miała. Jeżeli nie był to piękny literacki język, to niezwykła refleksja, bądź ciekawy wynik obserwacji świata.
- W tym roku ilość prac nas po prostu zaskoczyła! W pierwszej edycji przyszły tylko dwie prace, w drugiej było ich 20, w trzeciej 24, a teraz otrzymaliśmy 136 prac! Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, a najbardziej cieszy nas to, że 136 młodych osób pochyliło się nad problemem niepełnosprawności, że próbowali go zgłębić, zrozumieć. - powiedziała RADIU ESKA Monika Maciewicz, współorganizatorka konkursu.
Polecany artykuł:
Kim są autorzy prac konkursowych?
To młodzież ze szkół podstawowych i średnich z terenu całego województwa podkarpackiego.
Najwięcej prac przyszło z Rzeszowa, na drugim miejscu plasuje się Przemyśl, ale na liście znajdują się też maleńkie miejscowości z odległych zakątków Podkarpacia.
Ze względu na to, że do konkursu napłynęło bardzo dużo dobrych prac, organizatorzy zdecydowali, że w przyszłym roku utworzą dwie kategorie wiekowe.
Gala finałowa w Zamku Kazimierzowskim
Finał odbędzie się online w Zamku Kazimierzowskim 28 kwietnia niestety w obecnej sytuacji epidemiologicznej jedynie online. Gala rozpocznie się o godzinie 17:00, a link do transmisji znajdziecie na stronie internetowej II LO w Przemyślu.
W programie oprócz ogłoszenia wyników konkursu nie braknie też występów artystycznych. Kto wystąpi i jakie atrakcje przygotowali dla nas organizatorzy? POSŁUCHAJ podcastu!