Na tę usługę czekało wielu, zwłaszcza młodych mieszkańców Przemyśla.
- Na co dzień jeżdżę rowerem, ale z przyjemnością dla odmiany czasem wskoczę na hulajnogę, tym bardziej, że jest gdzie jeździć! Przemyskie ścieżki rowerowe są świetnie do tego przystosowane. - mówi Piotr, mieszkaniec Przemyśla.
- Cieszę się, że coś się w tym mieście dzieje! – dodaje jego kolega Artur.
Konkrety. Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi?
Za minutę jazdy zapłacimy 49 groszy. Poza tym naliczana będzie dodatkowa opłata startowa, na razie w wysokości 2,50 zł oraz 9 groszy za minutę postoju.
Jak skorzystać z usługi?
Pierwszym krokiem jest pobranie na swój telefon bezpłatnej aplikacji blinkee.city. Znajdziecie ją TUTAJ
Następnie należy utworzyć na niej swoje osobiste konto.
- Sam proces zajmuje 10–20 sekund – mówi Paweł Maliszewski, prezes zarządu firmy blinkee.city. – Nie jest to nic skomplikowanego, każdy może to zrobić! Nasz najstarszy użytkownik ma 72 lata i poradził sobie bez najmniejszego problemu!
Aplikacja służy też do lokalizowania najbliżej znajdującej się hulajnogi i rezerwowania sprzętu. Po skończonej przejażdżce odstawiamy hulajnogę do najbliżej znajdującego się miejsca postojowego.
Takich w Przemyślu jest na razie siedem, ale jak powiedział nam Maksymilian Szpak, przedstawiciel firmy blinkee.city w Przemyślu, w razie konieczności powstanie ich więcej.
- Staramy się obstawiać takie miejsca, które mają dobry dostęp do równych ścieżek i chodników, ale przede wszystkim będziemy kierować się potrzebami mieszkańców Przemyśla. Pierwsze tygodnie pokażą nam które punkty będą najbardziej potrzebne i tam hulajnogi będziemy rozlokowywać. - mówi M. Szpak.
Polecany artykuł:
Gdzie w Przemyślu stoją hulajnogi?
• Przy Urzędzie Miejskim w Przemyślu (Rynek 1)
• Przy Pubie Rutyna (ul. Serbańska 1)
• Przy Galerii Sanowej (ulica Brudzewskiego 1)
• Przy kładce rowerowej (Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego)
• Przy Domu Handlowym SZPAK (ulica 3 Maja 19)
• Przy Krytej pływalni POSiR-u (ulica 22 Stycznia 8)
• i na Osiedlu Kmiecie (Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 70)
Czy to jest bezpieczne?
Oczywiście, że tak! Podobnie jak wszelkie inne sportowe sprzęty używane z głową. Przedstawiciele blinkee.city planują edukować mieszkańców Przemyśla w zakresie prawidłowego użytkowania hulajnóg.
Przede wszystkim hulajnogą może poruszać się jedna osoba, ze względu na to, że jeździmy po chodnikach, to trzeba uważać na pieszych. Kask wymagany jest przy skuterach elektrycznych, na hulajnodze jednak jest mile widziany.
- W najnowszym projekcie ustawy o urządzeniach transportu osobistego, hulajnoga jest opisana jako pojazd odpowiadający rowerowi. Oznacza to, że będzie mogła poruszać się po ścieżce rowerowej, jeżeli nie ma ścieżki rowerowej to po chodniku, w sposób nie utrudniający ruchu pieszego, jeżeli nie ma chodnika ani ścieżki to po drodze. - mówi P. Maliszewski.
Hulajnogi w Przemyślu wystartowały w piątek 31 sierpnia. Pierwsze jazdy próbne należały do prezydenta Przemyśla, Wojciecha Bakuna oraz sekretarza miasta, Dariusza Łapy (foto w galerii).
Co na temat hulajnóg w Przemyślu sądzi prezydent Wojciech Bakun? POSŁUCHAJCIE:
Czy hulajnogi staną się jedną z atrakcji Przemyśla? Czy mieszkańcy Przemyśla tak bardzo spragnieni nowości i tego, żeby „coś się w tym mieście działo” będą umieli docenić nową atrakcję?
Przed nami druga połowa wakacji, więc… czas pokaże!
Więcej szczegółów i zasady korzystania z usług znajdują się na stronie www.blinkee.city.