Umowę o współpracy z niemieckim miastem Paderborn – władze Przemyśla podpisały 14 maja 1993 roku. Od tamtej pory to uniwersyteckie miasto leżące we wschodniej Westfalii jest jednym z partnerów miasta Przemyśl. W ramach współpracy na przestrzeni lat oba miasta organizowały wiele wymian młodzieży i innych wydarzeń społecznych i kulturalnych.
Symbolicznymi gestami podkreślającymi tę współpracę było też nadanie nazwy Paderborn jednemu z rond w Przemyślu, natomiast jedna z ulic w Paderborn nosi nazwę Przemyśl – Weg.
Powstało także Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Paderborn, zajmujące się współpracą kulturalno – oświatową i turystyczną.
Partnerstwo to zostało wystawione na prawdziwą próbę i przypieczętowane w ostatnim czasie za sprawą wydarzeń z 2022 roku. Po wybuchu wojny na Ukrainie, kiedy Przemyśl nagle stanął w obliczu ogromnego wyzwania, jakim było przyjmowanie każdego dnia tysięcy uchodźców wojennych, Paderborn natychmiast ruszyło z wielką pomocą materialną. Kiedy w maju 2022 roku przez Paderborn przeszła niszczycielska nawałnica, która zniszczyła domy, fabryki, setki samochodów, grupa przemyślan (w tym radnych miejskich) wyjechała tam, by pomóc w usuwaniu skutków kataklizmu.
14 maja mija 30 lat od chwili podpisania z Paderborn umowy o partnerstwie i w związku z tym nadchodzący weekend upłynie w Przemyślu pod znakiem tego święta.
Goście z Paderborn oraz kilku innych partnerskich miast Przemyśla przybędą już w sobotę i będą oprowadzani przez władze naszego miasta po przemyskich obiektach, w tym na pewno odwiedzą hotel przy Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Remont tego hotelu był możliwy dzięki znacznemu dofinansowaniu m.in. miasta Paderborn.
W planie również wycieczka Przemyską Trasą Podziemną, a o godzinie 17:00 koncert „Dźwięki przyjaźni” w Zamku Kazimierzowskim, w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych z Przemyśla.
Po koncercie w sobotę, biorąc pod uwagę to, że burmistrz Michael Dreier jest zapalonym kibicem sportowym, prezydent Bakun zabierze gości na mecz naszych Niedźwiadków, decydujący o ich wejściu do I ligi koszykówki! - powiedział nam Maciej Wolański, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji UM w Przemyślu.
Niemiecka biesiada na zamkowym wzgórzu w Przemyślu
Chcemy aby nasi goście poczuli się jak w domu i przede wszystkim zobaczyli, że Przemyśl to miasto z bardzo pozytywnym klimatem, dlatego postanowiliśmy urządzić wraz z kilkoma organizacjami, stowarzyszeniami wiele atrakcji, choćby takich jak impreza motoryzacyjna w Rynku, „Rekiny motoryzacji” – mówi Maciej Wolański – Na pewno wisienką na torcie będzie biesiada w stylu niemieckim zorganizowana na wzgórzu zamkowym.
W planie mnóstwo muzyki. Na scenie zobaczymy i usłyszymy lokalne zespoły takie jak Iluzer, Filc, XYZ, Last Minute, czy Szarotki, ale także Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl i Studio Tańca Chillout i niespodzianka: zagrają też niemieccy artyści: Mattias Lüke i Lukas Hoffman. Nie braknie degustacji najpopularniejszych trunków, które kojarzą się z Niemcami, ale także polskich dań. Będzie też grill i dania z grilla. O 16:30 planowany jest także okolicznościowy tort.
Chcemy, żeby atmosfera tego święta była taka jak w Niemczech podczas tamtejszych lokalnych festów. Wizja tego wydarzenia nie polegała na tym, by ściągać do Przemyśla wielkie gwiazdy; chodziło nam o to, by przykładem Niemiec promować to co nasze, czyli lokalnych artystów, lokalne zespoły znane i lubiane w mieście i regionie – powiedział nam M. Wolański.