Nasadzenia drzew w przemyskim Rynku

i

Autor: UM Przemyśl

Na płytę przemyskiego Rynku wracają drzewa

2022-11-21 10:38

Dorodne klony kuliste i lipy, łącznie 16 drzew zostanie dziś posadzonych na płycie przemyskiego rynku.

To element modernizacji płyty rynku, która wbrew obawom części mieszkańców Przemyśla jednak nie zostanie całkiem zabetonowana czy też w całości wyłożona kamieniem.

Drzewa mają po kilka metrów wysokości i zgodnie z zapowiedziami to nie koniec elementów zielonych na płycie rynku. W sezonie wiosennym pojawią się tu jeszcze donice i nasadzenia kwiatów.

W ostatnim czasie część mieszkańców Przemyśla zastanawiała się nad tym, czy po modernizacji na przemyski Rynek powrócą drzewa.

Takie pytania kierowane były w stronę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz do Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

- Wydaliśmy pozwolenie na wymianę drzewostanu, z góry przewidując, że lipy, które wcześniej się tam znajdowały mogą nie przetrwać podczas badań archeologicznych. - mówi Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu - Jako urząd, który będzie nadzorował te prace będziemy chronić wszystko, co możliwe w obszarze zieleni. – zapewnia pani konserwator.

Łącznie na przemyskim Rynku zostanie posadzonych 16 dorodnych drzew. To klony kuliste i lipy.

- Nie są to drzewa małe, tylko takie o obwodzie 30 cm i wysokości 6-7 metrów. W ciągu kilku lat osiągną całkiem spore korony. Nieuprawnionym jest mówienie, że fundujemy miastu „betonozę”. Absolutnie nie! Chcemy by te drzewa w Rynku istniały przez kolejne dziesięciolecia - powiedział Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Ruszył Jarmark Świąteczny w Katowicach

Nieznane auta PRL

Pytanie 1 z 10
Trzydrzwiowe nadwozie, płyta podłogowa z Fiata 125p i przegrana konkurencja z Polonezem. Ten model nigdy nie trafił do produkcji, a nazywał się...
FSO Ogar