Spis treści
Czym jest chrząstkoskórnik purpurowy
Grzyb, który do tej pory pozostawał szkodliwy jedynie dla roślin, to chrząstkoskórnik purpurowy. Po raz pierwszy opisany został w 1794 roku przez holenderskiego naukowca Christiana Hendrika Persoona. Już wtedy znany były jako szkodnik roślin. Grzyb – o wyjątkowo charakterystycznej, purpurowej barwie i nietypowym wyglądzie – wywołuje u zainfekowanych roślin zgniliznę i chorobę nazywana srebrzystością liści.
Warto dodać, że grzyb ten jest rozpowszechniony w wielu miejscach na świecie. Jest pospolity także w Polsce.
Jak się okazuje chrząstkoskórnik purpurowy może być groźny nie tylko dla roślin. Doniesienia naukowe mówią o przypadku zakażenia nim człowieka!
Chrząstkoskórnik purpurowy – grzyb, który atakuje ludzi
Do tej pory naukowcy sądzili, że chrząstkoskórnik purpurowy nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zmiana tego podejścia do grzyba nastąpiła w 2023 roku. Jej podstawą stały się doniesienia naukowe o przypadku zakażenia chrząstkoskórnikiem 61-latka mieszkającego w Indiach.
Mężczyzna miał się zgłosić do lekarzy z szeregiem objawów, które wskazywały na ostrą infekcję górnych dróg oddechowych. Skarżył się m.in. na ból gardła, kaszle i ogólne zmęczenie. Przeprowadzone badania wykluczyły COVID-19, a także zapalenie płuc. Przyczynę objawów ujawniła dopiero tomografia komputerowa. Jak się okazało, w okolicy tchawicy pacjenta znajdował się ropień. Dokładniejsze badania pokazały, że wywołało do zakażeniem właśnie chrząstkoskórnikiem purpurowym!
Ten wyjątkowy przypadek medyczny zmienia dotychczasową wiedzę o zdolności grzybów do wywoływania infekcji u ludzi. Do tej pory naukowcy przypisywali tego typu zdolność jedynie kilku gatunkom. Ich lista powiększyła się w tym roku chrząstkoskórnika purpurowego.