O tym że Przemyśl jest jednym z najstarszych polskich grodów chyba wie każdy szanujący się przemyślanin.
Są dowody na to, że wzdłuż Sanu i Wiaru istniały we wczesnym średniowieczu inne grodziska i kwitło tu życie. Wystarczy wybrać się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które posiada namacalne dowody na istnienie na ziemiach przemyskich słowiańskich siedzib.
W szkołach uczyliśmy się o mitologii greckiej czy tez nordyckiej. Każdy wie kto to jest Zeus, czy Thor. Dlaczego mielibyśmy jako Słowianie nie znać doskonale naszej pradawnej mitologii słowiańskiej? To zbiór fascynujących historii i legend, oraz cały kalejdoskop ciekawych postaci, w które wierzyli nasi przodkowie. Ba! Wiele z tych wierzeń i przesądów istnieje w naszym współczesnym świecie do dziś, oczywiście w zdecydowanie zmienionej formie.
Jesień i listopad to dobry czas na to, by poznać słowiańskie wierzenia dotyczące duchów, zmarłych, wiary w demony, boginki, utopce, wąpierze czy strzygi. Co to był Wyraj, czy Nawia? Nie wiecie? Koniecznie podsłuchajcie! Opowiedziała nam o tym Monika Maciewicz, pisarka przemyska, pasjonatka tematyki słowiańskiej i założycielka bloga „Jesteśmy Słowianami”. POSŁUCHAJ!