dziady słowiańskie

i

Autor: Monika Maciewicz

Nie uwierzysz, w co wierzyli dawniej Słowianie na terenach Przemyśla. Demony i wampiry to dopiero początek! [AUDIO, FOTO]

2020-11-06 12:26

Nie było koronawirusa, testów na covid, nie było protestów, telewizji, kościołów, Internetu i Facebooka. Nierealne? Ale prawdziwe. Życie na naszych ziemiach wiele setek lat temu było całkiem inne. O tym opowiedziała nam Monika Maciewicz, pisarka przemyska, pasjonatka tematyki słowiańskiej i założycielka bloga „Jesteśmy Słowianami”. POSŁUCHAJCIE!

O tym że Przemyśl jest jednym z najstarszych polskich grodów chyba wie każdy szanujący się przemyślanin.

Są dowody na to, że wzdłuż Sanu i Wiaru istniały we wczesnym średniowieczu inne grodziska i kwitło tu życie. Wystarczy wybrać się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które posiada namacalne dowody na istnienie na ziemiach przemyskich słowiańskich siedzib.

W szkołach uczyliśmy się o mitologii greckiej czy tez nordyckiej. Każdy wie kto to jest Zeus, czy Thor. Dlaczego mielibyśmy jako Słowianie nie znać doskonale naszej pradawnej mitologii słowiańskiej? To zbiór fascynujących historii i legend, oraz cały kalejdoskop ciekawych postaci, w które wierzyli nasi przodkowie. Ba! Wiele z tych wierzeń i przesądów istnieje w naszym współczesnym świecie do dziś, oczywiście w zdecydowanie zmienionej formie.

Słowiańska uczta na cześć przodków.

i

Autor: Słowiańska uczta na cześć przodków. Fot. Monika Maciewicz

Jesień i listopad to dobry czas na to, by poznać słowiańskie wierzenia dotyczące duchów, zmarłych, wiary w demony, boginki, utopce, wąpierze czy strzygi. Co to był Wyraj, czy Nawia? Nie wiecie? Koniecznie podsłuchajcie! Opowiedziała nam o tym Monika Maciewicz, pisarka przemyska, pasjonatka tematyki słowiańskiej i założycielka bloga „Jesteśmy Słowianami”. POSŁUCHAJ! 

Słowiańskie pogaduchy z Moniką Maciewicz. Dziady.
Jesienny Spacer po parku w Krasiczynie

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena