Operacją kierował Grzegorz Guzik, ordynator oddziału ortopedii onkologicznej w szpitalu w Brzozowie, a asystował Piotr Szremski, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej przemyskiej lecznicy.
"W Przemyślu wykonywane są zabiegi z zakresu ortopedii onkologicznej w leczeniu zmian nowotworowych kręgosłupa, kości długich, miednicy. Wstawianie implantów kości nie jest niczym nowym. Doktor Guzik robi to od 10 lat. Protezy 3D wszczepia natomiast od 3 lat" - informuje przemyski szpital.
Przemyśl: wszczepienie endoprotezy 3D
Implant 3D został indywidualnie dobrany dla pacjenta na podstawie badań obrazowych. Jak powiedział Szremski, ułatwia to proces implantacji w organizmie i zwiększa szanse powodzenia takiego zabiegu.
– To rzadki i skomplikowany zabieg. Dla mnie, jako operatora endoproteza 3D poprawia komfort operacji, a dla pacjenta jest to proteza idealnie odwzorowująca jego anatomię w najmniejszych szczegółach – mówił Grzegorz Guzik.
Rzadki i skomplikowany zabieg w przemyskim szpitalu
Operację przeprowadzono u pacjenta ze złośliwym pierwotnym nowotworem kości – mięsakiem. Zabieg polegał na usunięciu połowy kości piszczelowej wraz ze stawem skokowym i wstawieniu protezy. Powodzenie operacji oznacza praktyczne normalne życie pacjenta, a także wyleczenie z nowotworu.
- Chcielibyśmy aby pacjentów z nowotworami było jak najmniej. Rzeczywistość jest jednak taka, że liczba zachorowań ciągle rośnie. Z tego względu tego typu operacje będą wykonywane częściej. Stały wzrost zachorowań na choroby nowotworowe wymusza na nas stały rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji, i leczenie pacjentów na jak najwyższym światowym poziomie. Musimy wdrożyć wykonywanie takich zabiegów, jakie są aktualnie potrzebne – podkreślał Piotr Szremski.
Endoprotezy onkologiczne wstawia około 10 szpitali w Polsce, wykonując w sumie kilkanaście takich operacji rocznie. Endoprotezy 3D wykonywane są jeszcze rzadziej. Zajmuje się tym sześć szpitali: w Szczecinie, Warszawie, Piekarach Śląskich, Lublinie i Brzozowie, a teraz także w Przemyślu.