Święto Jordanu w Przemyślu. To już 36. obchody nad rzeką San
Przemyskie brzegi Sanu od 36 lat są miejscem, gdzie nieprzerwanie organizowana jest ceremonia związana ze świętem Objawienia Pańskiego, zwanego zwyczajowo Jordanem. Obrzęd poświęcenia wody poprzedziła msza w archikatedrze greckokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
Po porannym nabożeństwie ulicami Przemyśla przeszła procesja wiernych ze sztandarami, szli w kierunku rzeki San. Nad wodą, jak co roku, stanęli grekokatolicy oraz wierni kościoła rzymskokatolickiego z biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej księdzem Krzysztofem Chudzio.
W Przemyślu jest dużo rodzin mieszanych i wiernych, którzy uważają się za rzymskokatolików, ale mają korzenie ukraińskie – powiedział w rozmowie z PAP proboszcz z katedry św. Jana Chrzciciela ksiądz Bogdan Stepan.
Podczas ceremonii nad Sanem odczytano fragmenty Pisma Świętego, rozbrzmiały modlitwy i śpiewy cerkiewne, a duchowni pobłogosławili wodę trójramiennymi świecznikami oraz trzykrotnie zanurzali w niej krzyż na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan. Wypuszczono także w niebo trzy gołębie symbolizujące Trójcę Świętą. Poświęconą wodę wierni zabierali do domów. Wierząc w jej cudowną moc, przechowują ją przez cały rok.
Przed falą uchodźców z napadniętej przez Rosję Ukrainy, w Przemyślu mieszkało około 1200 grekokatolików. Obecnie jest ich więcej, ale nie wiadomo ilu dokładnie. Ich świątynią jest sobór św. Jana Chrzciciela przy ul. Katedralnej. Samo święto Jordanu w Cerkwi greckokatolickiej obchodzone było natomiast 6 stycznia dopiero po raz drugi. To bowiem przed dwoma laty zwierzchnicy tej Cerkwi, najpierw w Ukrainie, a dzień później w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego. Zmiany weszły w życie 1 września 2023 r., kiedy w Cerkwi zaczął się nowy rok liturgiczny.
Grekokatolicy w Polsce. Ponad 400 lat historii
Kościół greckokatolicki powstał w 1596 r. na mocy unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami, odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.
W Polsce, największe skupiska grekokatolików są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Takie rozproszenie wiernych wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji Wisła w 1947 roku.