sąsiedzi

i

Autor: Urząd Miejski w Przemyślu

Święto Fajki w Przemyślu – w tym roku pod hasłem „Dýmko ahoj!”

2023-06-22 15:40

Święto Fajki to od kilkunastu lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez na Podkarpaciu. Co roku do Przemyśla na tę imprezę przyjeżdżają fajczarze i fajkarze z całej Polski i z Europy. W mieście nad Sanem wybierają też Króla Fajki.

Fajkarstwo jest jednym z dwóch najważniejszych i najbardziej oryginalnych rzemiosł Przemyśla. Rozwija się od XIX wieku i z pewnością nie należy do ginących zawodów; obecnie to ważny element dziedzictwa kultury materialnej miasta. W Przemyślu znajduje się unikatowe na skalę Europy Muzeum Dzwonów i Fajek, gdzie można podziwiać najbardziej oryginalne fajki z całego świata. Ekspozycja liczy ponad 1600 egzemplarzy.

Jak zaczęła się ta „przemyska fajkowa historia” ?

- Od kobiety prawdopodobnie! - powiedział nam Zbigniew Bednarczyk, prezydent Przemyskiego Klubu Fajki – Początki tradycji fajczarskiej w Przemyślu sięgają lat 70 XIX wieku, a pierwsza fabryka fajek powstała w Przemyślu w 1908 roku, kiedy już istniała wielka Twierdza Przemyśl. Jak wiemy, w okolicach Przemyśla stacjonowało wtedy bardzo dużo wojska i wśród żołnierzy fajki były wówczas bardzo popularne. Wtedy też do Przemyśla przyjechał Wincenty Swoboda, czeski mistrz fajczarski. Szybko poznał piękną przemyślankę, zakochał się, postanowił się tu osiedlić i założył tu Pierwszą Krajową Wytwórnię Przyborów do Palenia.

W 1924 roku powstała też w Przemyślu Pierwsza Polska Fabryka Fajek i Cygarniczek Jakuba Pollera, która przetrwała do 1970 roku. Tradycja fajkarska przetrwała do dziś dzięki mistrzom fajkarskim, którzy przekazywali przez kolejne dziesięciolecia sztukę wytwarzania fajek swoim uczniom, a ci stając się mistrzami czynili i czynią to samo!

Fajkarz czy fajczarz?

Okazuje się, że „fajkarz” i „fajczarz” nie oznacza tego samego! Tuż przed Świętem Fajki i przyjazdem do Przemyśla fajkarzy i fajczarzy z odległych zakątków Europy warto wiedzieć, że fajkarz to wytwórca fajek, zaś fajczarz to ich użytkownik.

XVIII Święto Fajki – już 2 lipca

Od kilkunastu lat Święto Fajki w Przemyślu inauguruje sezon letni i zapewnia uczestnikom imprezy całe popołudnie atrakcji. W zeszłym roku patronem święta była fajka włoska, w tym roku zabawa będzie przebiegać pod hasłem „Dýmko ahoj!”, a więc patronować mu będzie fajka czeska.

Nie braknie zatem akcentów czeskich, jednym z nich będzie Česneková polévka – czyli tradycyjna czeska zupa czosnkowa, która będzie gotowana w Rynku Starego Miasta, tam też będzie można jej spróbować już od godziny 13:00. Jak co roku w rynku stanie kiermasz fajek, a o 16:00 rozpocznie się Wielka Parada Fajkarzy, która przejdzie z Rynku na Plac Niepodległości, gdzie zostanie rozpalona figura fajki przy Muzeum Dzwonów i Fajek. W planie też występ zespołu Częstochowa Pipes & Drums w Rynku. Po godzinie 17:00 fajczarze będą koronować nowego Króla Fajki, wyłonionego w Turnieju Wolnego Palenia Fajki Kolebka‘23. Jako nowość pojawi się podczas tegorocznego Święta Fajki na płycie Rynku strefa chilloutu, a w planie też pokaz zabytkowych motocykli.

KONCERTY

Od 17:30 na przemyskim Rynku rozpocznie się blok koncertowy:

  • 17:30 - THE NASER MATER
  • 18:30 – CZTERY KILO OBYWATELA
  • 20:00 – ŁYDKA GRUBASA
Zwyrodnialcy strzelają do bocianów

Największe wpadki w Familiadzie. Sprawdź, czy pamiętasz! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Imię męskie na "O", to według uczestników?