„Święto Zamku Kazimierzowskiego” to autorski projekt Renaty Nowakowskiej, dyrektorki tej instytucji, która kieruje Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK dokładnie od 18 lat!
Warto jednak zaznaczyć, że osiemnaste urodziny obchodzi instytucja kulturalna, zaś sam Zamek Kazimierzowski, najcenniejsza perełka turystyczna Przemyśla to renesansowa murowana budowla wzniesiona na wzgórzu położonym na wysokości 270 m n.p.m. w roku 1340 za panowania Kazimierza Wielkiego. Z pierwotnej budowli do dziś zachowała się jedynie brama wjazdowa. W tym samym miejscu jeszcze wcześniej, bo w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował romańską rotundę i palatium. Fundamenty tych obiektów możemy dziś podziwiać na dziedzińcu zamkowym. Wzgórze Zamkowe w Przemyślu pamięta zamierzchłe czasy, a dziś to tutaj bije kulturalne serce Przemyśla i co roku podczas Święta Zamku można się o tym przekonać uczestnicząc w rozmaitych koncertach, wystawach, spektaklach teatralnych nierzadko organizowanych właśnie na zamkowym dziedzińcu. Ideą święta jest nie tylko dostępność obiektu dla zwiedzających, którzy w tych dniach będą mieć możliwość zwiedzenia zamku z przewodnikami, ale także różnorodność form kultury. Wśród artystów, którzy uświetnią imprezę znajdą się zarówno znani i uznani ludzie kultury, jak i wschodzące gwiazdy oraz dzieci i młodzież z naszego regionu.
Pierwszy dzień (18.00 – 22.00) - „Muzy na Zamku”
Imprezę rozpocznie urodzinowy tort, krojenie którego poprzedzi odegranie Hejnału Zamkowego. Następnie w planie otwarcie wystawy pokonkursowej Dorocznej Nagrody im. M. Strońskiego oraz wręczenie nagród laureatom. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu zaprezentują spektakl pt. „Kupałnocka”.
Zgodnie z polską tradycją nie braknie nawiązania do Nocy Świętojańskiej z wyplataniem wianków – już od godziny 17-tej. O tej samej godzinie rozpocznie się i trwać będzie do 19.00 zwiedzanie Zamku z przewodnikami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Koncerty
Pierwszy zespołu „Last Minute”, uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, drugi gwiazdy wieczoru, wykonującego muzykę klasyczną i pop operową zespołu TRE VOCI.
Teatr
Dla zgromadzonych na zamkowym wzgórzu wystąpią aktorzy Teatru Formy w spektaklu „Mokosz – głosy ziemi”. Tego dnia odbędzie się także pokaz mody „Od tradycji do współczesności” przygotowany przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.
Polecany artykuł:
Dzień drugi (14.30 – 19.00) - „Kazimierz Wielki na przemyskim Zamku”
Drugi dzień upłynie pod znakiem biesiady rycerskiej. Rozpocznie się od Hejnału Przemyskiego oraz specjalnie na tę okazję napisanego wiersza, który zaprezentuje jego autorka Małgorzata Stec. Na dobry początek zaprezentowany zostanie spektakl „Książę i Róża – Powrót Małego Księcia na Planetę B-612” w wyk. dzieci z Przedszkola Nr 19 w Przemyślu. Na ten dzień organizatorzy przygotowali również: mini obóz rycerski, zbrojownię, zabawy szermiercze dla dzieci i młodzieży, pasowanie na rycerza, pojedynki rycerskie, warsztaty łucznicze, szycie motanek, laleczek i szmacianek.
Jak każdego roku będzie kuchnia średniowieczna, stragany z rękodziełem, rzemiosłem artystycznym i gastronomią, a także konkursy przeprowadzone przez Podkarpacką Wojewódzką Komendę OHP. Dla najmłodszych Wydawnictwo PRYZMAT przygotuje kącik zabaw.
W godzinach 16.00 – 19.00 stowarzyszenie „Pik – Pionki i Karty” zaprasza na „Planszówki na Zamku”.
O godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy poplenerowych prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu zatytułowanej „Bardzo ‘malarski’ fort artyleryjski – Salis Saglio w Siedliskach”.
Na zwiedzanie Zamku z przewodnikami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizatorzy zapraszają w tym dniu w godzinach 16.00 – 18.00.
Przez cały czas trwania Święta Zamku prezentowana będzie wystawa reprodukcji pocztówek, których tematem przewodnim jest przemyski Zamek. Fotogramy pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Przemyślu.