Ideą Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla jest wspieranie tych mieszkańców naszego miasta, którzy zajmują się szeroko rozumianą twórczością artystyczną w różnorakich dziedzinach sztuki. Mogą to być sztuki plastyczne, muzyka, literatura, film czy teatr. 12 października w przemyskim magistracie odbyło się posiedzenie Komisji ds. wytypowania tegorocznych stypendystów. W skład komisji weszli :
• Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla (przewodniczący),
• Maciej Kamiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu,
• Monika Różycka - Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu,
• Jerzy Krużel - członek Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu,
• Janusz Łukasiewicz – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
Polecany artykuł:
W tym roku o stypendium ubiegało się 18 osób. Zwyciężyły 3.
Kacper Bienia – (Muzyka)
Skomponowanie 10 utworów słowno-muzycznych utrzymanych w konwencji folkoffu, które ukażą się na płycie zespołu OREADA – 5 000,00 złotych.
Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Akademii Muzycznej w Łodzi , kierunek instrumentalistyka – akordeon. W latach 2013-2017 związany z klubem 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich jako kompozytor, muzyk i aranżer. Od 2018 roku lider zespołu Acco Trio z sukcesem 2 nagrody Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Od 2017 roku kompozytor, aranżer, realizator dźwięku, akordeonista i pianista folkoffowego zespołu OREADA. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, takich jak: Piosenkarnia 2017, YAPA 2017, BAZUNA 2016, a także zdobywca wyróżnienia Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wydawca minialbumu oraz debiutanckiej płyty pt. "Mówili mi ludzie” z autorskimi piosenkami.
Polecany artykuł:
Anna Szydełko – (Literatura)
Realizacja „3. edycji Przemyskiej Rewolucji Literackiej” – 5 000,00 złotych.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu, kierunek filologia polska. Pomysłodawca oraz organizator wielu projektów promujących czytelnictwo, m.in.: „1 i 2 Przemyska Rewolucja Literacka”, „Zatruty język o mowie i nienawiści i hejcie w mediach”, „Przemyska noc Księgarń”, Weekend Księgarń Kameralnych”, „Przemyśl to z Marianem” (promocja Mariana Strońskiego – wybitnego artysty przemyskiego – stworzenie muralu metodą mozaiki ceramicznej na ścianie budynku Muzeum Historii Miasta, „Przez Papier do sieci”- projekt online pokazujący jak spędzać kreatywnie i twórczo czas przed komputerem podczas epidemii. Efektem było napisanie krótkich opowiadań, które zostały nagrane w formie audiobooka oraz udostępnione w sieci.
Henryk Lasko (Sztuki plastyczne)
Realizacja projektu „Przemyśl moim miastem” z cyklu prac malarskich, graficznych i fotograficznych – 5 000,00 złotych.
Nauczyciel plastyki i informatyki, pracuje jako informatyk i administrator bibliotecznych baz danych w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Artysta, który nieustannie poszukuje nowych form wyrazu, próbuje wyrazić siebie i świat, który go otacza w rysunku, grafice, a także w malarstwie akwarelowym, akrylowym i olejnym. Od ponad czterdziestu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Posiada odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Krzyż Zasługi za działalność twórczą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie „Nagroda im. Mariana Strońskiego w Przemyślu. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany ma w swoim dorobku ogromną ilość prac malarskich.