Przemyski magistrat rozpoczął proces dystrybucji węgla. Na razie polega on na naborze wniosków. Wiadomo, że zakupu węgla może dokonać osoba fizyczna w gospodarstwie domowym z przeznaczeniem dla tego gospodarstwa, a nie gospodarstwo domowe, które nie może być stroną sprzedaży, ponieważ nie posiada ono zdolności do czynności prawnych. Zakupu węgla za pośrednictwem samorządu może też dokonać osoba uprawniona do dodatku węglowego. W tym przypadku do wniosku należy dołączyć decyzję o przyznaniu dodatku węglowego lub inny dokument potwierdzający prawo do tego dodatku.
Do tej pory do przemyskiego magistratu wpłynęło ponad 100 wniosków, a według ustawodawcy czas na złożenie takiego wniosku mamy do końca kwietnia 2023 roku, ale ze względu na to, że węgiel będzie można kupić w dwóch ratach i pierwsza jest przewidziana do końca roku, to lepiej z tym nie czekać.
- Zgodnie z ustawą będzie można kupić 3 tony węgla podzielone na dwie części. Pierwszą kupimy do 31 grudnia, a drugie 1,5 tony do 30 kwietnia - mówi Karol Wilk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego - Jeszcze nie wiemy dokładnie która spółka będzie się zajmować sprzedażą węgla, sukcesywnie będziemy o tym informować mieszkańców.
Cena węgla nie przekroczy 2 tysięcy złotych
Ustawa węglowa wyraźnie precyzuje cenę sprzedaży węgla. Zakup dla samorządów będzie utrzymywał się na poziomie 1500 zł brutto, natomiast cena dla mieszkańców nie będzie mogła przekroczyć kwoty 2 000 zł brutto.
Polecany artykuł:
Wnioski już można składać
Wnioski można pobrać ze strony przemysl.pl, dostępne są także w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Przemyślu przy ul. Rynek 1.
Należy je składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Przemyślu (Rynek 1, parter) oraz mailowo. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności złożenia. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod numerami telefonów: 16-6752039 lub 16-6782197.