nabór do sg

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

Ruszył nabór do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu

2020-06-18 15:06

Nowi pogranicznicy będą pełnić służbę na podkarpackich przejściach granicznych w Korczowej, Medyce, Lubaczowie i w Budomierzu. Jakie należy spełniać warunki? Sprawdźcie to! [audio]


Praca w Straży Granicznej to dla wielu młodych mieszkańców Przemyśla i okolic marzenie, na co dowodem są ogromne liczby podań, jakie co roku wpływają do komendy w Przemyślu.
Jednak jak wielokrotnie podkreślają funkcjonariusze: to nie zabawa, ani paradowanie w mundurze, za którym ponoć panny „biegną sznurem”, jak mówi stare polskie porzekadło. Praca w Straży Granicznej to przede wszystkim służba, mówi chor. sztab Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu :

- Podczas uroczystego ślubowania funkcjonariusz ślubuje strzec nienaruszalności granicy państwowej nawet z narażeniem życia. To nie jest służba łatwa! To jest służba pełniona niezależnie od pory dnia, roku, czy tez pogody, ale służba dająca wielką satysfakcję, ponieważ funkcjonariusze mają na co dzień świadomość tego, że codzienna służba w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo naszych obywateli, ale również obywateli krajów Unii Europejskiej, bo pamiętajmy o tym, że Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Kto może zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej?

• osoba, która nie ukończyła 35 roku życia,
• osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
• nieposzlakowaną opinię,
• osoby niekarane za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, 
• osoby korzystające w pełni z praw publicznych,
• posiadające co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
• posiadające zdolność fizyczną i psychiczną do służby w uzbrojonej formacji,
• dają rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

Jeżeli spełniacie te warunki to już jesteście na dobrej drodze! Następnym etapem jest złożenie podania. Dokumenty aplikacyjne można składać w komendzie oddziału w Przemyślu, przy ul. Mickiewicza 34.

Złożenie podania. Jak to zrobić?

Przez specyficzną sytuację, wywołaną epidemią w tym roku będzie się to odbywać nieco inaczej niż zwykle. Aby złożyć podanie, każdy kandydat musi najpierw umówić się telefonicznie na konkretny termin. W trakcie spotkania z funkcjonariuszami Wydziału Kadr i Szkolenia obowiązują specjalne środki ostrożności. Kandydaci muszą przynieść ze sobą maseczkę zakrywającą usta i nos, a na miejscu poddać się obowiązkowi sprawdzenia temperatury, wypełnić ankietę informacyjną, zdezynfekować ręce i założyć rękawice ochronne.

Po wcieleniu do służby i uroczystym ślubowaniu młodzi adepci przejdą szkolenie w jednym z ośrodków szkoleniowych SG. Po powrocie będą skierowani do służby w placówkach SG na Podkarpaciu w Lubaczowie, Korczowej oraz Medyce i Budomierzu.

nabór sg

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

Ile zarabiają funkcjonariusze Straży Granicznej?


Wynagrodzenia nowych funkcjonariuszy w zależności od wieku (zwolnienia z podatku dochodowego do 26 roku życia) wynosi od 2550 zł netto podczas szkoleń i od 3640 zł netto po zakończeniu szkoły podoficerskiej i rozpoczęciu służby na granicy.


Wszystkie niezbędne informacje oraz wzory dokumentów znajdziecie TUTAJ

O szczegółach naboru opowiedział nam chor. sztab Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Posłuchajcie! 

Nabór do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej
Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!
Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Strażnik miejski wskoczył do śmietnika by odzyskać portfel starszej pani