Nowy Oddział Celny powstanie w Krównikach
Zakres robót obejmuje m.in. budowę budynku biurowo- magazynowego z częścią kontrolno- magazynową przeznaczoną do rewizji pojazdów oraz składowania zatrzymanych towarów; budowę budynków pomocniczych oraz infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, w tym dróg i parkingów dla samochodów ciężarowych i osobowych.
Inwestycja umożliwi dokonywanie odpraw celnych i zapewni całodobową obsługę elektronicznych zgłoszeń celnych oraz karnetów TIR i ATA a także obsługę firm zlokalizowanych w strefach ekonomicznych i okolicznych operatorów logistycznych.
Rozwój przygranicznej części Podkarpacia
Pomysł na realizację przedsięwzięcia narodził się w 2006 r. w Przemyślu, w ramach koncepcji zakładającej rozwój przygranicznej części woj. podkarpackiego w oparciu o:
· transgraniczne centrum obsługi przedsiębiorców (budowany Oddział Celny w Przemyślu),
· centrum kształcenia służb celnych (powstała w 2017 r. filia Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu) oraz
· bazującej na doskonaleniu komplementarnego podejścia do obsługi międzynarodowego obrotu towarowego tj. wzajemne uzupełnianie merytorycznej wiedzy i doświadczenia zarówno funkcjonariuszy dokonujących odpraw celnych jak funkcjonariuszy nadzorujących efektywność technologii odpraw i procedur kontrolnych.
Zgodnie z opracowaną koncepcją, połączenie tych elementów pozwoli na stworzenie z jednej strony optymalnych warunków kompleksowej obsługi przedsiębiorców dokonujących obrotu towarowego z zagranicą, z drugiej zaś zapewni nie tylko odpowiednie zaplecze dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (KAS) obsługujących przedsiębiorców, ale umożliwi także stałe podnoszenie kompetencji zawodowych.
Jak podkreślił przy podpisywaniu umowy Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorz Skowronek:
„Ta inwestycja to nie tylko przykład działań KAS podnoszących jakość świadczonych usług przy jednoczesnej profesjonalizacji kontroli, ale także pobudzania gospodarki poprzez tworzenie atrakcyjnych logistycznie i kompleksowych miejsc obsługi międzynarodowego obrotu towarowego”.