Szkieletor, straszący pawilon, bunkier… tak przez ostatnie jedenaście lat nazywany był przez mieszkańców Przemyśla niedokończony budynek stojący obok stoku narciarskiego na Zniesieniu w Przemyślu. Jego zagospodarowanie to był jeden z priorytetów obecnych władz Przemyśla. Zwyciężył pomysł Mirosława Majkowskiego, przewodniczącego Związku Gmin Fortecznych, polegający na uczynieniu z tego budynku jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych Przemyśla, która będzie bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzać nadsańskie miasto i Twierdzę Przemyśl, a w sezonie narciarskim uatrakcyjni narciarzom czas spędzony na przemyskim stoku.
Pomysł o tyle trafiony, że władze Przemyśla dążą od jakiegoś czasu do stworzenia marki Miasta Przemyśl. M.in w tym celu razem ze Związkiem Miast Polskich realizowany jest projekt „Razem zmieniamy Przemyśl”, a budowa Centrum Dowodzenia Twierdzą jest największym owocem tegoż projektu.
Polecany artykuł:
Nigdzie w Polsce nie ma Centrum Dowodzenia Twierdzą, a w Przemyślu będzie!
Chcemy by Przemyśl w świecie zaczął się kojarzyć „z czymś”. Opole kojarzy się z festiwalem, Sopot z molo, Zamość ze staromiejską zabudową i Twierdzą Zamość, a w naszym mieście tak naprawdę nigdy nie było prowadzonej strategii rozwoju marki Miasta Przemyśl, dlatego obecnie Przemyśl nie kojarzy się z niczym. To zmienimy – powiedział nam Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla - Twierdza Przemyśl jest czymś, czym powinniśmy się chwalić w Polsce i w Europie, dlatego stawiamy na tę właśnie markę.
Pawilon na Zniesieniu stanie się Centrum Dowodzenia Twierdzą Przemyśl. Po Podziemnej Trasie Turystycznej będzie to kolejny jasny punkt na mapie turystycznej Przemyśla, gdzie każdy turysta będzie mógł uzyskać wszelkie informacje o Twierdzy, korzystając z dobrodziejstw nowoczesnej techniki. Obiekt będzie pełnił funkcję edukacyjno-wystawienniczą wraz z salami ekspozycji, a w części także funkcję gastronomiczną.
Dla Związku Miast Polskich ten projekt jest ważny, do tego stopnia, że umówiliśmy się z ministerstwem, że konferencja kończąca cały projekt norweski dla wszystkich 29 miast z Polski odbędzie się w Twierdzy Przemyśl. – zadeklarował Grzegorz Godziek doradca Związku Miast Polskich.
ZOBACZCIE CO ZOSTANIE ZROBIONE! [WIZUALIZACJE]
Co zostanie zrobione?
Na poziomie przyziemia znajdą się: główne wejście, recepcja, szatnia, sanitariaty i pomieszczenia techniczne (magazynowe oraz porządkowe). Stamtąd będzie można przejść do kolejnych multimedialnych sal ekspozycyjnych. Z poziomu przyziemia trasa ekspozycji poprowadzi dalej poprzez wewnętrzne schody oraz windę na poziom pierwszego piętra, gdzie zaprojektowano salę kinową 5D, obszerne sale warsztatowe i konferencyjne z wyjściem na taras zewnętrzny oraz salę "kominkową" - ekspozycyjną, z możliwością wejścia do niej (jako jedynej w obiekcie) postronnych osób z zewnątrz np. klientów restauracji ulokowanej w przełamanym skrzydle I piętra. Ogólnodostępna część gastronomiczna zajmować będzie powierzchnię 125 m2.
Cały budynek ma mieć 53,28 m długości, 13,52 m szerokości i 11,30 m wysokości. Całkowita powierzchnia użytkowa wynieść ma 1095,01 m2.
Firma TEXOM Sp. z o. o., która lada dzień rozpocznie prace będzie odpowiedzialna za roboty murarskie, tynkarskie, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji elektrycznej, hydraulicznej i sanitarnej, wykonanie wentylacji i instalacji centralnego ogrzewania, montaż wind, a także instalacji fotowoltaicznych. Koszt całej inwestycji budowlanej to około 9 mln 211 tys zł.
Co istotne: pieniądze, które w całości pokryją koszt budowy Centrum Dowodzenia Twierdzą Przemyśl to w całości środki z Funduszy Norweskich.
Przypomnijmy: w zeszłym roku Miastu Przemyśl udało się pozyskać prawie 16 milionów złotych z Funduszy Norweskich.
Prace zakończą się 31 stycznia 2024 roku. Następnie do na teren obiektu wejdzie kolejna firma, która zajmie się jego wyposażeniem m.in. w nowoczesne multimedia. Całkowite zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2024 roku.