Przemyśl: Odnaleźli ukryty cmentarz. "Ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został"

2021-08-04 12:13

Członkowie Związku Gmin Fortecznych z Przemyśla odnaleźli ukryty cmentarz z czasów I Wojny Światowej. Jak piszą w swoim poście na Facebooku: Ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został. Dodatkowo przy pracach udało się także odkryć fundamenty budynków laboratorium artyleryjskiego i wytwórni amunicji strzeleckiej.

- Teraz już jednoznacznie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej przy ul. Kasztanowej. Dzisiejsze prace zakończyły się pełnym sukcesem. Kontynuować je będziemy w najbliższych dniach – pisze na swoim facebookowym koncie Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych. To właśnie członkom związku udało się odnaleźć mogiły zmarłych podczas I Wojny Światowej żołnierzy. Jak informuje Mirosław Majkowski wszystkie odkrycia mają pełne odzwierciedlenie w dokumentach. Przy okazji odkryli także fundamenty budynków laboratorium artyleryjskiego i wytwórni amunicji strzeleckiej oraz kamienną rynnę do odprowadzania wody z placu. Dodaje, że ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został.

CZYTAJ TAKŻE: Groźny przestępca zatrzymany na granicy! Był poszukiwany od 2018 roku

Przemyśl: Odnaleźli ukryty cmentarz. W środku szczątki poległych żołnierzy

- W otwartej mogile rzędowej szczątki chowane były w drewnianych trumnach. Chowano po dwóch żołnierzy w jednym grobie. Ma to także odzwierciedlenie w dokumentach dotyczących podobnych pochówków przy ul. Słowackiego i Przemysława. W ten sposób chowano podczas oblężenia zmarłych w przemyskich szpitalach wojskowych. Żołnierzy układano po dwóch w jednej trumnie głowami po przeciwstawnych stronach. Trumny przylegały do siebie bokami. W ten sposób oszczędzano miejsca na cmentarzu – czytamy w poście.

Związek Gmin Fortecznych szuka grobów masowych ze szczątkami żołnierzy przeniesionych z likwidowanych cmentarzy m.in przy fortach VI Iwanowa Góra, VII Prałkowce, z Krasiczyna, Cykowa, Dubiecka, Średniej i kilku innych. Mamy wiele nazwisk tych żołnierzy. Obecnie archeolog wykonuje pełną dokumentację, która pomoże w planowaniu architektonicznym przy odbudowie cmentarza.

- Nawiasem mówiąc prace ziemne pokazały, że ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został – komentuje przewodniczący związku.

Będzie to kolejny odbudowany przez ZGF cmentarz w ramach projektu przywracania pamięci o poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl.

Makabra na torach w Falenicy. Pociąg rozjechał mężczyznę