prąd

i

Autor: PKP Energetyka

Przemyśl, Medyka: Dodatkowe punkty poboru energii umożliwiają pomoc uchodźcom

2022-04-04 13:44

Pracownicy PKP Energetyka przygotowali specjalne punkty zasilające, dzięki którym codzienna praca służb i wolontariuszy, a co za tym idzie pomoc dziesiątkom tysięcy uchodźców, jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie nieprzerwanie trwa napływ uchodźców przekraczających granicę przez przejście kolejowe i drogowe Medyka – Mościska. Połączone siły władz samorządowych, w tym Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Służb Granicznych, Straży Pożarnej, Policji, ZHP, Caritasu i wielu innych osób oraz organizacji, od początku wojny wspierają uchodźców przekraczających granicę z Ukrainą.

Od 24 lutego ilość energii potrzebnej do obsługi przyjeżdżających tu osób była zbyt duża, jak na możliwości istniejącej instalacji w pawilonie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w halach i przejściach podziemnych, zwłaszcza podczas nocnych przymrozków, podgrzewanie posiłków, ładowanie sprzętu elektronicznego – to wszystko wymagało stałego i pewnego zasilania. Widząc ogromne zapotrzebowanie na punkty poboru energii i przeciążenia dostępnej instalacji, pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl PKP Energetyka, zgłosili potrzebę zapewnienia odpowiedniego, bezpiecznego punktu dostarczania energii elektrycznej.

- Od razu poprosiliśmy PKP Energetyka o pomoc w zabezpieczaniu odpowiednich przyłączy energetycznych. Decyzje po obu stronach były podejmowane „tu i teraz”, a prace montażowe zrealizowane w ciągu kilku godzin. Dzięki temu wszystkie grupy, które tutaj z nami współpracują, m. in.: wolontariusze, harcerze, przedstawiciele PCK, Wojska Obrony Terytorialnej, korzystają z energii dostarczonej przez PKP Energetyka - mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

- Wspólnie z Urzędem Miasta zdecydowaliśmy o przygotowaniu nowego punktu zasilania, który zapewniłby dostawę energii w większej ilości, niż istniejąca w Pawilonie instalacja. Niezwłocznie wykonaliśmy rozdzielnicę do zasilania tymczasowych obiektów infrastruktury z wieloma punktami przyłączeniowymi, zabezpieczonymi urządzeniami różnicowoprądowymi i nadprądowymi – wyjaśniają Wiesław Chrząściel i Łukasz Węgrzyn, pracownicy PKP Energetyka, inicjatorzy akcji. Rozdzielnicę zasilono ze stacji energetycznej PKP Energetyka.

Punkt poboru energii w Medyce

Potrzeba zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej pojawiła się także w momencie uruchomienia punktu recepcyjnego tuż przy przejściu granicznym w Medyce, gdzie oprócz oddolnego budynku nieczynnego dworca kolejowego nie było odpowiedniej infrastruktury energetycznej. Pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl znów stanęli na wysokości zadania i przygotowali punkt poboru energii elektrycznej w postaci tymczasowej rozdzielnicy elektrycznej, zasilanej z napowietrznej sieci przesyłowej PKP Energetyka. Ponownie zadbano o pełne bezpieczeństwo odbiorców zasilanych poprzez zabudowę odpowiednich aparatów zabezpieczających oraz gniazd wtykowych rozdzielnicy.

- Dzięki temu, że mamy energię, możemy ładować nasz sprzęt, wypić ciepłą herbatę i ruszać dalej do działania – mówi Anna Kamela-Pawluczyk, podharcmistrzyni ZHP, wolontariuszka pracująca przy przejściu w Medyce.

- Cieszymy się, że moglibyśmy dać swój wkład i wesprzeć trudną pracę tak wielu ludzi i organizacji, którzy dzień i noc pomagają uchodźcom. Jesteśmy pracownikami PKP Energetyka, ale przede wszystkim mieszkańcami tego regionu – sąsiadami, kolegami. Wspólnie pomagamy, szczególnie w tak trudnej sytuacji, która wymaga zjednoczenia wokół ważnej dla nas wszystkich sprawy – powiedział Piotr Michalski, automatyk, pracownik Rejonu Serwisowego Przemyśl.

Davide Martello. Niezwykłe koncerty na przejściu granicznym w Medyce

Quiz na psychikę! Jak bardzo odporny jesteś. Ten test "wjedzie Ci na banię"

Pytanie 1 z 9
Wierzysz w duchy?