Ranking „Głos matek” prowadzi Fundacja "Rodzić po Ludzku" – pozarządowa organizacja pożytku publicznego, od ponad 20 lat działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci.
Cele rankingu są dwa. Pierwszy to promowanie szpitali, w których kobieta może urodzić „po ludzku” – z poszanowaniem jej godności, prywatności, praw pacjenta, gdzie w najwyższym stopniu przestrzegane są wszelkie standardy. Drugi cel to wskazanie obszarów do poprawy i wprowadzania zmian, jeżeli są one konieczne.
W tegorocznej edycji rankingu „Głos matek” Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu zajął 1. miejsce w Województwie Podkarpackim i 9. w zestawieniu ogólnopolskim!
- Ranking Fundacji "Rodzić po Ludzku" tak naprawdę tworzą kobiety, dlatego jest to dla nas szczególne wyróżnienie. Gdyby popatrzeć na historię tego rankingu, widzimy, że cały czas pięliśmy się do góry, uzyskując coraz lepsze oceny. To zasługa bardzo dobrej pracy naszego personelu z klinicznego oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału neonatologicznego, który z dużą życzliwością podchodzi do pacjentek. Dziękuję im za to. Weszliśmy na szczyt i teraz przed nami wyzwanie, aby nie spocząć na laurach, ale się na nim utrzymać – powiedziała dr Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.
Polecany artykuł:
Dumy i zadowolenia nie kryje też kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej prof. dr hab. Grzegorz Raba:
- Podstawą dobrej współpracy z pacjentkami jest empatia na każdym etapie leczenia. Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom, pytanie pacjentek o ich oczekiwania, a nie tylko bierny odbiór ich roszczeń. Jest to zawsze miłe, kiedy ktoś zauważa naszą pracę, aczkolwiek trzeba podejść do tego z dużą dozą pokory - mówi G. Raba
Od blisko 2 lat przemyska porodówka ma status oddziału klinicznego, co daje większe możliwości leczenia pacjentek w ramach programów lekowych i badań klinicznych.
Jak powstaje ranking „Głos matek”?
Ranking powstaje na podstawie monitoringu oddziałów położniczych w Polsce, prowadzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku w sposób ciągły od lutego 2018 roku. Od tego czasu Fundacja zbiera dane od kobiet w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany”. W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane są aktualizowane co 24 godziny, co czyni ranking procesem niezwykle dynamicznym. Do prezentacji wyników używane są odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankietę on-line, dostępną na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl.
Ranking obejmuje odpowiedzi kobiet z następujących obszarów:
- Doświadczenia badanych związane z pobytem w szpitalu;
- Relacja personel medyczny – kobieta;
- Respektowanie planu porodu;
- Ocena warunków sal porodowych i oddziałów położniczych;
- Ogólna ocena opieki oraz czynniki wpływające na zadowolenie z opieki w szpitalu.