Pomidory z Lidla kontra te z Biedronki. Pomiar pestycydów dał zaskakujący wynik

i

Autor: GettyImages Pomidory z Lidla kontra te z Biedronki. Pomiar pestycydów dał zaskakujący wynik

Ciekawostki

Pestycydy na importowanych pomidorach. W których sieciach było ich najwięcej?

2024-05-08 11:18

Nowy raport fundacji Pro-Test nie pozostawia wątpliwości. Tym razem na tapet wzięła temat pestycydów w produktach rolnych, a dokładnie importowane pomidory z dużych sieci handlowych. Przebadano warzywa z Aldi, Dino, Auchan i Kauflanda. Gdzie kupimy pomidory z najmniejszą ilością pestycydów?

Test pomidorów z dużych sieci handlowych

Co fundacja Pro-Test odkryła w importowanych pomidorach z sieci handlowych Aldi, Auchan, Dino i Kaufland? Gdzie warzywa wypadły najlepiej, a gdzie najgorzej?

W raporcie opisano badanie ośmiu rodzajów pomidorów, importowanych z takich krajów, jak Belgia, Hiszpania, Holandia, Maroko i Turcja. Dotyczyło ono dwóch rodzajów pomidorów - pakowanych i sprzedawanych luzem. Badanie miało na celu sprawdzenie, czy w warzywach dostępnych w największych sieciach handlowych obecne są pestycydy. 

"Pomidory, które do testu kupiliśmy w warszawskich i podwarszawskich sklepach: Aldi, Auchan, Dino i Kaufland, oddaliśmy do akredytowanego laboratorium. Tam zajęli się nimi badacze. Sprawdzili, czy nasze pomidory zawierają któryś z 540 pestycydów oraz dodatkowo: glifosat, etefon, fosetyl, chlorany i jon bromkowy" – możemy przeczytać w raporcie.

Wyniki testu pomidorów z supermarketów

Co wykazały testy przeprowadzone przez fundację? Jak się okazało, pozostałości pestycydów wykryto we wszystkie badanych próbkach pomidorów. Równocześnie w żadnej z nich nie został przekroczony dopuszczalny limit, który ustalają europejskie normy. Badanie wykryło jednak substancje niedozwolone w stosowaniu w Polsce.

W których pomidorach wykryto najwięcej pestycydów? Aż 8 różnych substancji fundacja znalazła w warzywach pochodzących z Turcji i sprzedawanych luzem w sklepach sieci Kaufland. Z kolei najlepszy wynik uzyskały holenderskie pomidory na gałązce, które kupić można na wagę w sklepach Aldi.

Ceny nowalijek na targu w Rzeszowie. Ile kosztują świeże warzywa?

Zobacz naszą galerię poniżej!

Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?
Źródło: Pestycydy na importowanych pomidorach. W których sieciach było ich najwięcej?