koło widokowe w Przemyślu

i

Autor: Eska koło widokowe w Przemyślu

Wydarzenia

Ogromna kara za postawienie koła widokowego w Przemyślu

2023-09-22 14:17

Karę zapłacić ma firma, która na przełomie kwietnia i maja bez uzyskania wymaganego pozwolenia Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zamontowała na Placu Niepodległości w Przemyślu koło widokowe.

Kara za koło widokowe w centrum Przemyśla

100 tys. złotych kary administracyjnej nałożył Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot na firmę Robland z Leszna, która na przełomie kwietnia i maja bez wymaganych pozwoleń zamontowała na Placu Niepodległości w Przemyślu koło widokowe. Firma ma prawo odwołania się.

Przypomnijmy, że problematyczny montaż koła widokowego rozpoczął się 25 kwietnia. Przeprowadzali go pracownicy firmy Robland z Leszna. Atrakcja stanęła w pobliżu przemyskiego Rynku, na Pl. Niepodległości. Jej konstrukcja miała 30 metrów wysokości, 17 długość podstawy i 13 szerokości. Koło widokowe mogło zabrać równocześnie 120 osób do 20 gondoli. Zgodnie z planem, atrakcja miała być dostępna przez następne kilkanaście dni – z uwzględnieniem długiego majowego weekendu.

Problem z rozłożeniem koła widokowego pojawił się w momencie, w którym firma zaczęła jego montaż, zanim uzyskała pozwolenie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodę wydał jedynie Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu za zgodą prezydenta miasta.

Atrakcja ostatecznie stanęła na placu, przyciągając w okolicach długiego majowego weekendu tłumy. Warto dodać też, że w efekcie jej transportu i rozkładania doszło do uszkodzenia części płyt nawierzchni, o czym w kwietniu informował w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Zawiadomiono Komendę Miejską Policji w Przemyślu o nielegalnym prowadzeniu robót budowlanych – bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego i związanym z tym niszczeniem nawierzchni placu (pęknięcia i wyszczerbienia oraz efekt klawiszowania płyt granitowych) poprzez wjazd ciężkiego sprzętu i ustawianie potężnej konstrukcji technicznej. Zwrócono uwagę na występowanie zabytków archeologicznych pod nawierzchnią placu – pozostałości zabytkowej zabudowy nieistniejących kamienic oraz możliwość ich słabej odporności na wysokie obciążenia –mogliśmy przeczytać we wspomnianym komunikacie WUOZ.

Nowa drewniana kładka nad wąwozem Fortu XVI Zniesienie

Niesamowite widoki z wieży w Uhowie! Aż zapiera dech w piersiach!