mury archeologia Franciszkanie w Przemyślu

i

Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu

Odkryto mury średniowiecznej świątyni, na której wybudowano w XVIII wieku kościół Franciszkanów w Przemyślu

2020-08-12 14:20

Podobne odkrycia często towarzyszą pracom remontowym przy tak zabytkowych obiektach, jakimi naszpikowany jest Przemyśl. Nikogo zatem specjalnie nie dziwi to odkrycie, wielu natomiast fascynuje.

Przy kościele OO Franciszkanów obecnie trwają prace związane z izolacją fundamentów.
Podczas prac na odcinku południowym murów zewnętrznych, na głębokości około 2 metrów odsłonięto części ceglanych ścian kościoła średniowiecznego, na którym w XVIII wieku postawiono do dziś funkcjonujący kościół OO Franciszkanów.


- „Wstępnie datujemy ten fragment muru na okres fundacji biskupa Eryka z Winsen, tj. koniec XIV w. Trwają badania architektoniczno-konserwatorskie i archeologiczne, które poszerzą naszą wiedzę w tym zakresie. Przy odcinku dobrze zachowanego muru, widoczne są na zdjęciu fragmenty odsadzki i posadzki, wykonane z cegieł „palcówek”, które wskazują na współczesne obecnemu kościołowi rozwiązania konstrukcyjne”. - czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu.


Wojewódzki Konserwator Zabytków rozważa zmianę dokumentacji projektowej w tym miejscu, w kierunku wyeksponowania dobrze zachowanego muru i pokazania go jako świadka historii kościoła. Nowe rozwiązania konstrukcyjne i techniczne mają na celu także doprowadzenie do pełniejszego osuszenia murów wyżej usytuowanej kaplicy. 

COŚ DOBREGO #21
Posłuchaj, jak nikotyna wpływa na zdrowie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?