Papuga Żako to gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Na jej przewóz potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Takiego zabrakło.
Papuga została zatrzymana przez funkcjonariuszy KAS z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl- Medyka. Ptak został objęty kwarantanną pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.
Na granicy polsko ukraińskiej dość często dochodzi do zatrzymania okazów chronionych Konwencją Waszyngtońską. Papuga Żako na przykład to ptak zamieszkujący środkową Afrykę oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. Jej odłów i późniejsza sprzedaż jako zwierząt domowych to ogromne zagrożenie dla gatunku. Szacunkowo śmiertelność ptaków od złapania do momentu sprzedaży wynosi od 30 do 66%. Inne zagrożenia dla gatunku to utrata środowiska czy polowanie celem pozyskania mięsa lub części ciała oraz piór używanych jako dekoracja lub w rytuałach. Dlatego Żako znalazła się na liście CITES. Handel zwierzętami z tej listy jest możliwy, pod warunkiem, że nie przynosi szkody gatunkowi i są na to odpowiednie zezwolenia.
Nie tylko papugi
Jak informuje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Edyta Chabowska:
- W 2019 roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili 79 przypadków nielegalnego przewozu okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wśród 230 żywych okazów były m.in. boa madagaskarski, biczogony, warany kolczystoogonowe, pytony siatkowe, pytony królewskie oraz boa dusiciele.
Pozostałych około 15 tys. sztuk zatrzymanych okazów to m.in. wyprawione skóry wilka szarego, spreparowane czaszki niedźwiedzia, wapienne szkielety koralowców rafotwórczych, połoz piskator a także różnego rodzaju preparaty, kremy i kapsułki zawierające w swym składzie wyciąg z chronionych okazów zwierząt.