3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

i

Autor: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Jak zostać terytorialsem? Ruszyło ostatnie w tym roku wcielenie do WOT

2020-12-06 14:08

Żołnierze rozpoczynają 16-dniowe szkolenie podstawowe. Wczoraj odbyło się ostatnie w tym roku wcielenie do WOT

Przedostatnie wcielenie odbyło się w sobotę w koszarach w Jarosławiu. - Tam też było prowadzone 16-dniowe szkolenie, którego podsumowaniem była przysięga wojskowa, zaplanowana na 29 listopada - powiedział radiu ESKA Witold Sura, rzecznik prasowy podkarpackich terytorialsów.

- Kandydaci zobaczyli że będzie to szkolenie dosyć intensywne, ponieważ już po dokonaniu formalności ewidencyjnych i umundurowaniu odbyli test sprawności fizycznej. Składał się z marszobiegu na dystansie trzech kilometrów, skłonów tułowia oraz pompek.

POSŁUCHAJ: 48 osób zasili szeregi podkarpackich terytorialsów. Mówi ich rzecznik Witold Sura

Szkolenie terytorialsów - jak wygląda?

- W czasie szkolenia największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy - powiedział.

Jak zaznaczył Sura, priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT, a przede wszystkim prowadzenie ognia do celów. - Podsumowaniem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT - dodał.

 Ostatnie w tym roku wcielenie do podkarpackiej brygady zaplanowane było na 5 grudnia.

Chryzantemy na przemyskiej starówce

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena

Jak zostać terytorialsem?

O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:

  • ukończyła 18 lat
  • posiada obywatelstwo polskie
  • nie była karana za przestępstwa umyślne
  • posiada dobrą sprawność psychofizyczną
  • nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego

- Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. (...) 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki – mówi dowódca brygady płk Dariusz Słota.