Mała Amal odwiedziła Przemyśl. Mieszkańcy przeszli kolorowym korowodem [ZDJĘCIA,WIDEO]

2022-05-12 14:53

Od pierwszych kroków swojej podróży z Syrii do nowego domu w Manchesterze trzy i półmetrowa lalka Amal stała się symbolem praw człowieka reprezentującym miliony dzieci, które na uchodźctwie zostały rozdzielone od swoich rodzin. 12 maja odwiedziła Przemyśl.

Przemarsz Amal z Syrii do Manchesteru w Wielkiej Brytanii w 2021 roku na żywo obserwował prawie milion ludzi, a w mediach społecznościowych śledziły ją aż dziesiątki milionów. Dzieci z 65 krajów dalej utrzymują z nią kontakt dzięki materiałom wykorzystywanym w programach nauczania.

Jej pilna wiadomość dla świata to: „Nie zapominajcie o nas”.

Amal to po arabsku „nadzieja”

Lalkę stworzyła Handspring Puppet Company. Ich lalki do wielkiego hitu War Horse uczyniły z Handspring jedną z najważniejszych firm lalkarskich na świecie. Firma uważa Amal za swoje arcydzieło.

Do jej obsługi potrzebne są trzy osoby: jedna na szczudłach, która jest też odpowiedzialna za poruszanie twarzą i po jednej na każdą rękę. W zespole są lalkarze z całego świata, w tym osoby z doświadczeniem uchodźczym. Amal wykonano z włókna węglowego i trzciny.

- W czasach bezprecedensowych zmian na całym świecie podróż Amal przekracza granice, jest ponad polityką czy językami, opowiadając nową historię naszego wspólnego człowieczeństwa. Upewnia się, że świat nie zapomni o milionach przesiedlonych dzieci, spośród których każde ma przecież potencjał do ubogacenia społeczności, w których – mamy nadzieję – odnajdą schronienie - powiedział dyrektor artystyczny Amir Nizar Zuabi

12 maja Mała Amal odwiedziła Przemyśl i w kolorowym korowodzie od Dworca Głównego PKP, który w ostatnich miesiącach stał się największym symbolem pomocy humanitarnej na świecie, otoczona przez dzieci z przedszkoli i szkół przemyskich, społeczność przemyską, a także ukraińską przemaszerowała po starówce, przez Plac Niepodległości do Rynku Starego miasta, gdzie została powitana oficjalnie przez prezydenta Przemyśla, Wojciecha Bakuna.

- Bardzo cieszymy się, że mała Amal odwiedziła Przemyśl. Jej wizyta w mieście graniczącym z krajem, w którym toczy się wojna, jest symbolem wołania o pokój, spokój i człowieczeństwo – powiedział Wojciech Bakun.

QUIZ: Czy jesteś gotowy na maturę 2022 z języka angielskiego?

Pytanie 1 z 8
4. Ile punktów można zdobyć na maturze z j. angielskiego?
Mała Amal w Przemyślu