Koronawirus na ternie powiatu jarosławskiego i w samym Jarosławiu nie odpuszcza. Liczba potwierdzonych zakażeń jest tam największa w województwie podkarpackim i zbliża się do pół tysiąca. Z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań na Covid-19, wzmożono kontrole.
- Policjanci na terenie powiatu sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujących nakazów zasłaniania ust i nosa na przystankach i w środkach komunikacji zbiorowej. Mundurowi kontrolują również targowiska, bazary, placówki handlowe i zwracają uwagę, czy kupujący oraz sprzedający stosują się do zasad bezpieczeństwa - mówi radiu ESKA Anna Długosz, rzeczniczka jarosławskiej komendy.
Koronawirus - zasłanianie ust i nosa
W trakcie wspólnych działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Jarosławiu i tamtejszych policjantów przypominają mieszkańcom Jarosławia o obowiązujących przepisach i konsekwencjach, jakie grożą za ich nieprzestrzeganie. - W przypadku rażącego naruszenia obowiązujących przepisów, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 złotych - podkreśla Długosz.
Jarosław - złamanie zasad kwarantanny
Dwie mieszkanki powiatu jarosławskiego odpowiedzą za złamanie zasad kwarantanny. Policjanci ustalili, że 17-latka odbywała praktyki fryzjerskie, a 52-latka przebywała u rodziny, gdzie pomagała w pracach ogrodowych. - Wobec kobiet, które nie zastosowały się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje informuje rzeczniczka.
Podczas sprawdzania osób objętych kwarantanną, okazało się, że 17 i 52-latki nie ma we wskazanym miejscu. Policjanci ustalili, że młodsza z kobiet przyuczała się do zawodu fryzjerki w jednym z zakładów fryzjerskich, a starsza przebywała u rodziny. Jak informuje Anna Długosz, właścicielka zakładu, w którym 17-latka odbywała praktyki, nie miała świadomości, że jej uczennica objęta jest kwarantanną.
Kara za złamanie zasad kwarantanny
Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie kwarantanny może nałożyć karę do 30 tys. złotych. Dodatkowo wobec tych osób policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń.
Art. 116. KW
Nieprzestrzeganie nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej lub osoby sprawującej nad nimi pieczę
§ 1.
Kto, wiedząc o tym, że:
1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,
2) styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,
3) jest nosicielem zarazków choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzanym o nosicielstwo,
nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 nakazów, zakazów, wskazań lub zarządzeń leczniczych.