Ideą artystyczno – edukacyjnego projektu Brave Kids jest spotkanie. Następnie zaś nauczenie młodego pokolenia, że różnorodność na poziomie kulturowym, językowym czy indywidualnym może nas nie tylko wzbogacić, ale przede wszystkim jest czymś, co należy pielęgnować i szanować.
Co roku od 11 lat projekt miał wymiar międzynarodowy, polegał na spotkaniach dzieci z różnych stron świata. W obecnej sytuacji główny organizator, Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z Wrocławia, zdecydował na lokalny jego charakter. Okazało się, że różnorodności można również poszukać wśród dzieci mieszkających w tym samym mieście. A energia, jaką projektowe dzieciaki tryskały każdego dnia warsztatowego przerosła oczekiwania organizatorów!
Koordynacją projektu w Przemyślu zajęła się Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM.
- Lokalny Brave Kids - to propozycja przeniesienia wieloletnich doświadczeń projektu i unikalnego modelu pracy „dzieci uczą dzieci” na działania o charakterze ogólnopolskim z udziałem jednostek, czy grup, które od lat mieszkają blisko siebie, a bardzo niewiele, a może nic o sobie nie wiedzą. Otworzymy się na to, co kryje się pod maskami codzienności i wyruszymy na wspólne poszukiwanie i odkrywanie różnorodności oraz ukrytych talentów wśród nas samych i na własnym podwórku! - powiedziała nam Magdalena Pardel Trefler, z Fundacji Wymiany Kulturowej "toTU toTAM".
Zajęcia warsztatowe poprowadzili doświadczeni instruktorzy Brave Kids bazując na modelu pracy „dzieci uczą dzieci”. Polega on na odkrywaniu potencjału i talentów poszczególnych uczestników, którzy następnie dzielili się swoimi umiejętnościami z innymi. Układy taneczne, piosenki, wiersze czy improwizacje teatralne… to wszystko przemyskie dzieciaki wymyśliły same!
Efekt?
Jak powiedziała nam jednak z instruktorek Brave Kids, niektóre dzieci przeszły niezwykłą metamorfozę!
- Metoda Brave Kids jest taka, ze dzieciaki same między sobą budują relacje i same przekazują sobie wiedzę. Każde dziecko ma jakąś ciekawą rzecz do przekazania innym dzieciom i to się dzieje! Jeżeli nie na scenie, to poza sceną. Niesamowite jest to, że tydzień temu niektóre dzieciaki przyszły bardzo wycofane, a niektóre bardzo mocno ekspresyjne. Po tygodniu okazuje się, że ten poziom się wyrównał. Dzieciom ekspresyjnym scena dała możliwości do wyrażenia tej ekspresji, a dzieci wycofane i ciche ku mojej ogromnej radości stały się takimi chodzącymi słoneczkami, które nie boją się mówić głośno, co jeszcze tydzień temu było problemem! - powiedziała nam Justyna Król, instruktorka grupy młodszej.
Polecany artykuł:
Koniecznie POSŁUCHAJCIE jak przebiegał w Przemyślu ten niezwykły projekt!
Przemyski Brave Kids podzielony był na dwie grupy wiekowe. Młodsza: dzieci w wieku od 9 do 11 lat i starsza: dzieci i młodzież w wieku od 11 do 21 lat. Co istotne, jedna z nich to grupa, w której spotkały się dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.
Warsztaty modelem pracy "dzieci uczą dzieci" prowadzone były przez instruktorów artystycznych Brave Kids:
Zespól 1: Agnieszka Ćwieląg i Kamil Katolik
Zespół 2: Justyna Król i Beata Kwiatkowska
Koordynacja: Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM.
Wydarzenie jest częścią projektu "Brave Kids Together", finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wrocław.
Finał Brave Kids Together w Przemyślu 14 sierpnia o godz. 18:00.
Niestety przez ograniczenia związane z pandemią tym razem nie możliwe jest zapełnienie sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego widownią. Relację z wydarzenia zobaczycie na fanpagu Fundacji toTU toTAM, oraz na eska.pl/przemyśl!