Terytorialsi - rekrutacja
Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady muszą udać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień w celu złożenia wniosku o powołanie do służby (można to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP). Dla naszego regionu WKU działa w Jarosławiu przy ulicy Głębokiej 4.
Następnie kandydaci są kierowani na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej. Dzięki szybkiemu działaniu ochotnicy zwiększą swoją możliwość odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego, które na Podkarpaciu rozpocznie się 20 czerwca, a zakończy uroczystą przysięgą 5 lipca.
Jak zostać terytorialsem?
O powołanie może ubiegać się każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat
- posiada obywatelstwo polskie
- nie była karana za przestępstwa umyślne
- posiada dobrą sprawność psychofizyczną
- nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego
- Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. (...) 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki – mówi dowódca brygady płk Dariusz Słota.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
Brygada nosi imię płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.