Powiedzmy to sobie szczerze: dziś o tradycjach wielkanocnych częściej czytamy, niż je kultywujemy. Młode pokolenie przeważnie niewiele wie o tym jak kiedyś wyglądała Wielkanoc i ciesząc się z dnia wolnego planuje, co by tu obejrzeć w telewizji, z kim zagrać on-line, czy też jakiego selfiaka dziś wrzucić na Facebooka. Następnego dnia podsumowuje wygłaszając każdemu znane zdanie: „święta, święta i po świętach” i wraca do rzeczywistości.
Wystawa „Wielkanocne nastroje” zorganizowana przez Archiwum państwowe w Przemyślu przeniesie nas w zapomniany przez niektórych świat prawdziwej Wielkanocy, a doskonałym jej dopełnieniem będzie lekcja archiwalna „Zwyczaje Wielkanocne”, z której dowiemy się jak kiedyś robiło się palmy w Niedzielę Palmową, jak i po co malowało się pisanki, czym różniła się kraszanka od oklejanki oraz jakie znaczenie miał kolor pisanek. Okazuje się, że niebagatelne!
Czy wiedzieliście, że dawniej tylko kobiety mogły zajmować się zdobieniem pisanek? Mężczyznom nawet nie wolno było wchodzić do pomieszczenia, gdzie pisanki były malowane!
Podczas lekcji archiwalnej dowiecie się wielu ciekawych, zapomnianych już dziś faktów. Np dlaczego kiedyś dziewczyny nie obrażały się za to, że w Lany Poniedziałek zostały obficie oblane przez chłopaków wodą. Dziś to nie do pomyślenia, prawda?
Wystawa oraz lekcja archiwalna, a także życzenia świąteczne ze względu na stan pandemii Archiwum Państwowe w Przemyślu proponuje w wersji on-line. Zajrzyjcie w wolnej chwili!
Link do wystawy "Wielkanocne nastroje" znajdziecie TUTAJ
Lekcję archiwalną znajdziecie TUTAJ
Polecany artykuł: