dr Clown

i

Autor: Fundacja Dr Clown/Facebook

Fundacja „Dr Clown” szuka wolontariuszy do pracy w przemyskim szpitalu [audio]

2020-06-08 15:18

Zajmują się terapią śmiechem. Odwiedzają małych pacjentów przynosząc im dobry humor w większości szpitali w całej Polsce.

Fundacja Dr Clown powstała w 1999 roku. Ich misją jest wspieranie procesu leczenia i zabiegów medycznych poprzez różne techniki, metody i formy określane wspólnym mianem: „terapia śmiechem”.
Wolontariusze z fundacji przebierają się w kolorowe kostiumy i skutecznie odwracają uwagę zwłaszcza najmłodszych pacjentów od często smutnej, szpitalnej rzeczywistości.
Do przemyskiego szpitala Doktorzy Clowni dotarli dwa lata temu.

- Przez 15 lat działałam w Warszawie i rozwijałam warszawski oddział. Tutaj w Przemyślu mieliśmy ostatnią białą plamę na mapie Polski, byliśmy tylko w Rzeszowie, postanowiłam zatem tutaj przyjechać i rozwinąć oddział podkarpacki. - powiedziała nam koordynatorka podkarpacka fundacji, Anna Mossakowska.


I tak się stało! Organizują przeróżne akcje, zabawy, realizują projekty finansowane często przez samorządy, remontują kąciki zabaw, doposażają szpitale w zabawki.

- Satysfakcja jest ogromna, kiedy na początku widzimy chore i smutne dziecko, a po naszej wizycie mały pacjent jest uśmiechnięty i szczęśliwy. - mówi Ania

Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz?


Powinien lubić ludzi, chcieć im pomagać, chcieć się uczyć, trzeba mieć dystans do siebie i być gotowym do pomocy dwie godziny w tygodniu.

Aktualnie ponad 600 przeszkolonych wolontariuszy odwiedza regularnie z „terapią śmiechem” ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Organizują przeróżne wydarzenia. Są to spektakle, mikołajki i wiele innych. Kilka dni temu zorganizowali nietypowy Dzień Dziecka w przemyskim szpitalu. Ze względu na to, że nie można im jeszcze wchodzić na teren szpitala, Doktorzy Clowni dali kolorowy pokaz pod oknami oddziałów dziecięcych.

dr Clown

i

Autor: Fundacja Dr Clown/Facebook

Poszukiwani wolontariusze


Nabór w szeregi wolontariuszy Dr Clowna trwa cały czas. Jak podkreśla Ania Mossakowsska: „pozytywni i dobrzy ludzie są zawsze mile u nas widziani”.
Mimo, że spotkania bezpośrednie są obecnie niemożliwe, to ciągle trwają spotkania i szkolenia online.


- Serdecznie zapraszamy, można do nas napisać i zacząć już szkolenie. Kiedy jeszcze nie chodzimy do szpitala, mamy troszkę więcej czasu, żeby sobie swoją postać wymyślić i dopracować.

Śmiechofon - wesoła linia Fundacji "Dr Clown"


To kolejna ciekawa inicjatywa, która powstała niedawno, w czasie kiedy w życie wszedł zakaz wejścia do szpitala.
- Nie można wejść? W porządku! Dotrzemy do chorych dzieciaków online!
Spotkania z Doktorami Clownami są bezpłatne i dostępne dla każdego małego pacjenta. Wystarczy tylko zapisać swoje dziecko na taka wirtualną wizytę za pomocą formularza zgłoszeniowego, który znajdziecie na stronie internetowej fundacji Dr Clown.
W polu "Uwagi” warto podać informacje o specjalnych potrzebach dziecka (jeśli takie są). Dzięki nim, wolontariusze będą mogli się odpowiednio przygotować.


- Mamy nadzieję, ze to będzie chociaż mała namiastka tego kontaktu z nami, mamy nadzieję, ze pomoże w rozładowaniu tego szpitalnego stresu, podobnie jak działają nasze wizyty na żywo.

Po zarezerwowaniu terminu, w oddzielnej wiadomości wolontariusze wysyłają link do spotkania na platformie Skype. Aplikację należy uprzednio zainstalować, utworzyć konto i zalogować się.

Posłuchajcie jak o działalności fundacji Dr Clown opowiedziała nam Anna Mossakowska

DR Clown w przemyskim szpitalu

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
COŚ DOBREGO #005